13.07.2020 13:25 0 rp/gdynia.pl

Przystanek SKM przy gdyńskiej stoczni doczeka się remontu

Źródło: Gdynia.pl

Winda, nowy peron i dodatkowe zadaszenie – to pobudzi wyobraźnię podróżnych. Ci już niebawem, oczekując na pociąg na stacji SKM Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski, będą się czuli jak w zupełnie innym miejscu. Efekty zaplanowanych prac będą widoczne w połowie 2023 roku.

Od blisko połowy czerwca przystanek SKM Gdynia Stocznia nosi nazwę Gdynia Stocznie – Uniwersytet Morski. Teraz dla podróżnych szykują się kolejne zmiany, bardziej spektakularne. Powstanie tam estetyczna i przyjazna przestrzeń, która poprawi komfort pasażerów. Stacja stanie się również bardziej dostępna i zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jak czytamy na portalu gdynia.pl, prace modernizacyjne obejmą m.in.: roboty architektoniczno-konstrukcyjne, torowe, trakcyjne, elektroenergetyczne, teletechniczne i sanitarne. Wszystko po to, żeby przystanek był bardziej dostępny dla pasażerów – zarówno tych oczekujących na pociąg, jak i wysiadających na stacji.

— Nasza spółka realizuje program modernizacji przystanków na zarządzanej przez siebie linii 250 Gdańsk Śródmieście-Rumia. W ramach tego projektu w Gdyni zmodernizowaliśmy już stację Gdynia Chylonia i przystanek Gdynia Redłowo. Zmodernizowane obiekty znacząco podniosły komfort oczekiwania na pociągi. Większe wiaty i wiatrołapy znacznie lepiej chronią pasażerów przed wiatrem i deszczem. W Redłowie pasażerowie szczególnie docenili zamontowanie windy łączącej peron z wiaduktem. Warto przypomnieć, że jeszcze przed rozpoczęciem prac na przystanku Gdynia Stocznia zmodernizowane zostaną dwa inne gdyńskie przystanki SKM - Leszczynki i Grabówek – mówi Maciej Lignowski, prezes zarządu PKP SKM w Trójmieście.

Źródło: Gdynia.pl

Kolej zatem na kolejny przystanek. Co się zmieni? Powstanie nowy peron o długości co najmniej 200 metrów i wysokości 96 centymetrów. Będą też nowe zadaszenia i nie zabraknie windy. Ma ona być w pełni skomunikowana z kładką, która prowadzi do peronu. Znajdą się tam podświetlane przyciski opisane w alfabecie Braille’a, a podłoga kabiny ma być antypoślizgowa i odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne

Ogłoszono już przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Zgłosiło się pięć firm, które chciałyby się podjąć tego zadania. Zwycięzca przetargu będzie miał 11 miesięcy, od czasu podpisania umowy, na przygotowanie dokumentacji. Potem zostanie ogłoszony kolejny przetarg, który wyłoni wykonawcę prac budowlanych. Finalnie przystanek w nowej odsłonie ma być gotowy w 2023 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24