30.06.2020 11:30 0 rp/Gdynia.pl

Wmurowano kamień węgielny pod biurowiec Alpha

Fot. Gdynia.pl

Biurowiec, którzy będzie częścią Airport City Gdańsk – kompleksu siedmiu biurowców zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego – doczekał się w poniedziałek (29 czerwca) uroczystego wmurowania kamienia węgielnego. To pierwszy z budynków, w którym powstaną biura i strefa gastronomiczno-usługowa.

Plany biurowca, który powoli zaczyna wychodzić z ziemi, robiły wrażenie już w ubiegłym roku, kiedy na łamach naszego portalu informowaliśmy o rozpoczęciu prac nad powstaniem siedmiu biurowców Airport City. Docelowo w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu ma powstać nowa dzielnica biurowa.

To znakomita inwestycja, która posłuży nie tylko Gdańskowi i portowi lotniczemu, ale całej naszej metropolii. To dowód na to, że sprawnie działające lotnisko to czynnik rozwoju gospodarczego całego regionu – komentuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Fot. Gdynia.pl

Budynek Alpha będzie wyposażony w inteligentny systemem zarządzania oraz całodobową ochronę. Energooszczędność inwestycji zostanie poparta Certyfikatem Leed Gold. Budynek będzie w pełni przystosowany do użytku przez osoby niepełnosprawne. Biurowiec staje na terenie pomiędzy ulicą Słowackiego a wiaduktem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, naprzeciwko Terminalu Pasażerskiego T2 Portu Lotniczego Gdańsk. Alpha liczyć będzie miał 6 pięter oraz dwie kondygnacje podziemne. Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tys. metrów kwadratowych.

Airport City Gdańsk to inwestycja, która wykracza poza wszelkie ramy tego, co do tej pory widzieliśmy. Przypomnę, że nie ma w Polsce takiego projektu. Żadne lotnisko w Polsce się jeszcze na to nie zdecydowało. Chciałbym, żebyśmy byli takim poligonem doświadczalnym dla naszych trzech miast. Jeżeli któreś zastosowanie, któryś projekt się powiedzie, to chciałbym, żeby później gminy realizowały te projekty w swoich miastach, już na większą skalę. Chciałbym, żeby ta dzielnica lotniskowa była takim papierkiem lakmusowym – tłumaczy Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk. – Założenie jest podstawowe: budujemy dwie nogi biznesu. Jeżeli zdarzy się Covid i nie będzie przychodów z ruchu lotniczego, to mamy drugą nogę, którą właśnie jest rynek biurowy.

Fot. Gdynia.pl

W poniedziałek (29 czerwca) został podpisany i wmurowany akt erekcyjny pod budowę pierwszego, wspomnianego wyżej biurowca. W uroczystości udział wzięli właściciele i władze Portu Lotniczego Gdańsk oraz wykonawca. Koszt budowy to prawie 66 milionów złotych, a termin jej zakończenia to drugi kwartał 2021 roku. Dotychczas na terenie budowy biurowca wykonano prace ziemne i żelbetowe dwóch kondygnacji podziemnych oraz żelbetowe części elementów w poziomie parteru.

Jak czytamy na stronie lotniska, w sumie wykopano 30 tys. metrów sześciennych ziemi, co stanowi równowartość prawie 12 basenów olimpijskich. Dotychczas ułożono 5100 metrów sześciennych betonu i użyto 600 ton stali. Wykonawca rozpoczął już wznoszenie konstrukcji nadziemnych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24