12.06.2020 09:30 0 mike/Gdynia.pl

Gdynia: Mundurowi na rowerach rozpoczęli służbę patrolową

Źródło: Gdynia.pl

Do końca sierpnia br. na ścieżkach rowerowych i ulicach Gdyni będzie można spotkać partole rowerowe straży miejskiej. Mundurowi mają przede wszystkim informować i kontrolować przestrzeganie zasad ruchu, choć cykliści oporni na pouczenia mogą się spodziewać mandatów.

Podobnie jak w wielu miastach całej Polski, również w Gdyni pojawią się strażnicy miejscy na rowerach, w ramach akcji „Rower to pojazd – nie jedź nim po chodniku”. To ważne w mieście, którego domeną jest bycie przyjaznym rowerzystom. Kluczowa ma być edukacja, nie surowe karanie cyklistów.

Patrole rowerowe mają przede wszystkim promować zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W obliczu zmian, jakie zachodzą na terenie Śródmieścia w ramach projektu KLIMATycznego Centrum, chcemy poinformować jak największą rzeszę rowerzystów o nowych drogach rowerowych oraz powstającej infrastrukturze. A patrole rowerowe, dzięki swojej mobilności, mogą skutecznie dotrzeć do rowerowej społeczności – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Gdyńscy mundurowi dysponują sześcioma specjalnie przystosowanymi do służby rowerami. Będą się poruszać po mieście w dwuosobowych patrolach. Jak zapowiadają sami strażnicy, mandaty będą nakładane tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy dojdzie do naruszenia obowiązujących przepisów. Rowerzyści nie powinni mieć zatem powodów do obaw – zdecydowana większość, zamiast mandatów, otrzyma ulotki informacyjne.

Niestety, nadal wielu z nich nie jest świadomych zasad lub boi się korzystać z jezdni. Dlatego też staramy się edukować, pouczać, aby w pozytywny sposób przekazywać zasady bezpiecznego korzystania z miejskiej infrastruktury – wyjaśnia Dariusz Wiśniewski, komendant Straży Miejskiej w Gdyni.

Źródło: Gdynia.pl

Strażnicy na rowerach mogą dotrzeć tam, gdzie zmotoryzowane patrole nie zawsze potrafią sprawnie dojechać, m.in. do parków czy w okolice bulwarów. Oprócz kontroli przestrzegania przepisów przez rowerzystów, zwrócą też uwagę na ewentualne wykroczenia porządkowe, źle zaparkowane pojazdy czy przypadki spożywania alkoholu w miejscach publicznych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24