10.06.2020 13:03 0 mike/Gdynia.pl

Kotwica spod Domu Marynarza znalazła nowe, godne miejsce

Źródło: Gdynia.pl

Ogromną, ważącą 12 ton kotwicę, która dotąd była ustawiona przed Domem Marynarza w Gdyni, już niebawem będzie można podziwiać w pełnej krasie przed gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej. Przewiezienie gigantycznego eksponatu było konieczne, przede wszystkim ze względu na lepsze możliwości ekspozycji. Kotwica przejdzie też kompleksową renowację, dzięki czemu zyska nowy blask.

Jeden z gdyńskich symboli morza, pochodząca z ORP „Bałtyk” 12-tonowa kotwica, znalazła nową lokalizację. Odtąd będzie wyeksponowana przed Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Przed Domem Marynarza wyrosły wysokie tuje i była praktycznie niewidoczna – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora MMW. – Każdy, idąc wzdłuż plaży miejskiej będzie mógł ją zobaczyć i sfotografować. No i przede wszystkim nie będzie dłużej niszczała, bo PLO miało problemy z jej konserwacją – dodaje.

Przewiezienie tak okazałego eksponatu mogło być sporym wyzwaniem logistycznym, ale, jak zapewniają przedstawiciele gdyńskiego magistratu, obyło się bez problemów. Cała operacja, którą przeprowadzono w ubiegły poniedziałek (8 czerwca), trwała około dwóch godzin.

Źródło: Gdynia.pl

Źródło: Gdynia.pl

O tym, że kotwica to eksponat dużej wagi, i to dosłownie, może świadczyć… wgnieciony bruk przed muzeum. Oczywiście nie tylko z tych powodów warto przyjrzeć się niezwykłej pamiątce z ORP „Bałtyk”. Ale zanim będzie można podziwiać kotwicę, przejdzie ona zasłużony remont.

Zostanie obudowana rusztowaniem, by do pracy mogli przystąpić muzealni konserwatorzy. Czeka ją odbijanie starych warstw farby, usuwanie rdzawych wżerów, konserwacja i finalne malowanie. Jej dwudziestometrowy łańcuch też przejdzie renowację, ale w pracowni konserwatorskiej muzeum na terenie Marynarki Wojennej w Babich Dołach – czytamy na stronie Gdynia.pl.

Uroczyste odsłonięcie odnowionej kotwicy zaplanowano na 27–28 czerwca. W tych dniach obchodzone będzie Święto Marynarki Wojennej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24