01.06.2020 10:40 0 rp/Airport.gdansk.pl

Lotnisko gotowe na pasażerów, ale z nowymi zasadami

Fot. Ola Mikołajczak

Nie tylko obowiązkowa dezynfekcja czy automatyczny pomiar temperatury w drzwiach, ale także zmienione zasady odprawy. Na teren lotniska wejdą tylko pracownicy, załogi samolotów i pasażerowie. To tylko kilka z nowych zasad, które wchodzą w życie w poniedziałek (1 czerwca).

Start połączeń krajowych już 1 czerwca, a międzynarodowych – prawdopodobnie w lipcu. „Nie przewiduję długiego powrotu do stanu sprzed pandemii i głęboko wierzę, że da się przewozić pasażerów bezpiecznie” – zapewnił Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Prezes przedstawił również nowe zasady, które będą obowiązywały na lotnisku.

Temperatura będzie mierzona pasażerom przed wejściem do terminalu. Wartości powyżej 38 stopni Celsjusza spowodują włączenie sygnału dźwiękowego. Wówczas służba medyczna przeprowadzi wywiad z potencjalnym chorym i po 10 minutach wykona drugi pomiar temperatury. Jeśli okaże się, że pasażer ma objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem, z lotniska zostanie przewieziony do szpitala. Jeśli wszystko będzie w porządku, uda się do strefy odprawy biletowo-bagażowej. 

Tam czekają kolejne zmiany zasad. Będzie tzw. common check-in, który obowiązuje w większości dużych portów w Europie. W praktyce pasażer danej linii lotniczej ustawiać się będzie w jednej kolejce bez względu na to, jaki będzie miał rejs.

To ułatwi dystansowanie pasażerów na większym obszarze, ale też sprawi, że check-iny będą otwarte już na cztery – pięć godzin przed odlotem, a nie jak dotąd na dwie – mówił Tomasz Kloskowski.

Osoby żegnające czy witające podróżnych nie będą miały możliwości wejścia do hali. Prezes lotniska zapewni jednak, że jeżeli pasażer będzie jednak wymagał pomocy osoby towarzyszącej, to w specjalny sposób zostanie ta obsługa umożliwiona.

Nie możemy się doczekać poniedziałku (1 czerwca). Czekamy z niecierpliwością na pasażerów i liczmy, że szybko odzyskamy nasze pięć milionów podróżnych sprzed pandemii. Ja osobiście do Warszawy lecę już 2 czerwca, a wracam następnego dnia – podsumował prezes Tomasz Kloskowski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24