26.05.2020 13:40 1 mike/Gdynia.pl

Zabytkowy ikarus zabierze pasażerów w podróż sentymentalną

Źródło: ZKM Gdynia, za: Gdynia.pl

Gdyńska komunikacja miejska świętuje 60-lecie istnienia. W ramach obchodów jubileuszu już w środę (27 maja) będzie okazja, by upamiętnić jedną z najważniejszych linii autobusowych w mieście, która łączy Pogórze z Redłowem. Mowa o linii 125, na której pojawi się zabytkowy ikarus 280. Pasażerowie będą zatem mogli się wybrać w podróż sentymentalną. Za kierownicą pojazdu zasiądzie osoba, która zna tę linię jak mało kto.

Chociaż w ciągu 60 lat istnienia linii 125 można było podróżować na niej różnymi autobusami – m.in. sanami, jelczami czy skodami – przez 15 lat, w latach 1981–1996, pasażerowie korzystali głównie z przegubowych ikarusów 280. Można było narzekać na hałaśliwość węgierskiej konstrukcji, niewydolne ogrzewanie czy zapach spalin wewnątrz, ale u wielu osób pozostał sentyment do tych właśnie pojazdów. Chętni będą mogli w środę poczuć klimat minionych lat, korzystając z okolicznościowego przejazdu ikarusem.

Zabytkowy Ikarus z numerem 125 na przedzie wykona tego dnia pięć kursów pomiędzy pętlą na Pogórzu Dolnym a Szpitalem Morskim im. PCK w Redłowie. Autobus pojedzie jednak historyczną trasą z czwartego kwartału 1981 roku. Biegnie ona ul. Wiśniewskiego, a później w centrum Gdyni ul. Wójta Radtkego (z powrotem ul. Jana z Kolna). Odjazdy z Pogórza Dolnego o godz. 12:00, 13:30 i 15:00, natomiast ze Szpitala w Redłowie o godz. 12:45 i 14:15 – czytamy na stronie Gdynia.pl.

Co ciekawe, kurs o godzinie 12:00 z Pogórza Dolnego poprowadzi wyjątkowa osoba. To pracujący do dziś kierowca ZKM Gdynia, który był zmiennikiem kierowcy obsługującego linię 125 przez 28 lat, w latach 1968–1996.

Kursy obsługiwane Ikarusem stanowią dodatkową ofertę – poza stałymi rozkładami jazdy. Jednak i tutaj należy pamiętać o obecnie obowiązujących w komunikacji miejskiej zasadach. To oczywiście obowiązek zasłaniania nosa i ust oraz zachowanie dystansu społecznego, a także limit pasażerów. W Ikarusie będzie mogło podróżować jednocześnie 42 pasażerów, w tym co najwyżej 17 na miejscach siedzących – informuje gdyński magistrat.

Linia 125 rozpoczęła funkcjonowanie 1 czerwca 1960 roku, obsługując początkowo trasę od pętli przy Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni-Redłowie do Obłuża, w okolicy stacji pomp (obecnie ul. Śmidowicza). Linię obsługiwał wówczas tylko jeden autobus. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat pojawiało się coraz więcej pasażerów i pojazdów. Wielokrotnie zmieniano też trasę linii. W 1972 roku autobusy z numerem 125 dotarły po raz pierwszy do Pogórza. Ostatniej ze zmian dokonano w 2017 roku, w związku z przebudową skrzyżowania ulic Dworcowej i 10 Lutego.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24