20.05.2020 14:10 0 mike/mat. pras. WOŚP

Nowoczesne zestawy USG trafią do Gdańska i Wejherowa

Mat. pras. WOŚP

Do 25 szpitali w całym kraju, w tym również do placówek w Gdańsku i Wejherowie, trafił nowoczesny sprzęt. Mowa o 25 kompaktowych zestawach do wykonywania badań USG marki Philips, przekazanych przez fundację WOŚP. Wartość sprzętu to około 1,2 miliona złotych.

We wtorek (19 maja) w siedzibie fundacji WOŚP symbolicznie przekazano sprzęt, który stanowił darowiznę od firmy Philips Polska. Zestawy do wykonywania badań ultrasonograficznych trafią przede wszystkim do szpitali, które zostały przekształcone w placówki jednoimienne, choć nie tylko. Kompaktowe zestawy USG będą przekazane również do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. Jak przyznał Jurek Owsiak, wrażenie robi wielkość sprzętu, a raczej – jego małe gabaryty.

Jak usłyszałem, że otrzymujemy w darowiźnie od firmy Philips Polska 25 zestawów ultrasonograficznych, to spodziewałem się, że przyjedzie dzisiaj do fundacji duży furgon, a na nim 25 wielkich pudeł, w których są ultrasonografy. A tu otrzymaliśmy najnowszą technologię! Głowica wielkości maszynki do golenia, a do tego cieniutki, niewielki tablet, na którym natychmiast odczytujemy obraz badania – powiedział prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Mat. pras. WOŚP

Równie ważne są możliwości kompaktowego sprzętu, którego wykorzystanie wpisuje się w walkę z pandemią koronawirusa. Obrazowanie USG uznano za jedno z ważniejszych narzędzi wsparcia diagnostyki w kierunku zakażeń COVID-19.

Ultrasonografy Philips otrzymały zezwolenie FDA (Food and Drug Administration) na wykorzystanie do walki z COVID-19. W zezwoleniu podkreślone zostały presety, głowice, narzędzia do kwantyfikacji i inne możliwości dostępne w systemach ultrasonograficznych Philips jako istotne w ocenie i leczeniu powikłań płucnych i sercowych związanych z COVID-19 – czytamy w komunikacie prasowym WOŚP.

Jak podaje fundacja, od początku trwania pandemii w Polsce, intensyfikuje swoje działania na tym froncie. Jeśli chodzi o środki finansowe WOŚP przekazała 50 milionów złotych na ten cel. To jednak nie wszystko.

Orkiestra zamówiła już dla polskich szpitali m.in. 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 157 kardiomonitorów, 71 respiratorów czy 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych, 75 000 przyłbic i 10 000 masek sportowych, które mogą służyć w charakterze wielorazowych masek ochronnych – podają przedstawiciele fundacji.

Od początku swego istnienia, czyli od 1993 roku, WOŚP zebrała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,2 miliarda złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24