12.05.2020 11:15 1 mike/Gdynia.pl

Szpitale stopniowo wracają do normalnej pracy

Zdjęcie ilustracyjne/archiwum TTM

Choć o końcu pandemii koronawirusa w Polsce na razie nie ma jeszcze mowy, placówki opieki zdrowotnej stopniowo zwiększają zakres świadczeń. Coraz więcej oddziałów szpitalnych, również na Pomorzu, ponownie realizuje swoje zadania. Pacjenci mogą już m.in. korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych oraz konsultacji w przyszpitalnych poradniach.

Według najnowszych (12 maja) danych Ministerstwa Zdrowia, obecnie w Polsce stwierdzono ponad 16,5 tysiąca przypadków koronawirusa, 827 osób zmarło z tego powodu, a wyzdrowiało z COVID-19 ponad sześć tysięcy osób. Zgodnie z raportem resortu zdrowia z godziny 10:00, największym problemem jest obecnie ognisko pandemii na Śląsku. Aż 204 spośród 235 chorych pochodziło właśnie z województwa śląskiego; na Pomorzu stwierdzono zaledwie cztery przypadki nowych zakażeń.

Fot. archiwum TTM

Przedstawiciele środowisk lekarskich są zgodni – koronawirusa nie wolno lekceważyć, ale to samo dotyczy innych chorób, zwłaszcza schorzeń nowotworowych czy układu sercowo-naczyniowego. Pacjenci muszą mieć zatem zapewnioną opiekę zdrowotną, niezależnie od obowiązujących obostrzeń epidemicznych.

Już wiemy, że musimy przyzwyczaić się do życia z epidemią, ale inni pacjenci także wymagający pomocy medycznej – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, cytowana przez portal Gdynia.pl. – Nie możemy pozostawić pacjentów bez fachowej opieki, diagnostyki i leczenia, zwłaszcza że w leczeniu czy rehabilitacji wielu chorób kluczową rolę w odgrywa czas – dodaje.

Znoszenie ograniczeń w różnych dziedzinach życia publicznego przekłada się również na opiekę zdrowotną. Warto jednak zaznaczyć, że ze względów bezpieczeństwa poszczególne placówki ochrony zdrowia realizują działania indywidualnie.

W każdym podmiocie leczniczym, na każdym z oddziałów, w poradniach czy zakładach diagnostycznych, sytuacja jest inna. Co wynika w szczególności z rodzaju i dotychczasowego zakresu udzielanych w danym podmiocie świadczeń. Zróżnicowane są także możliwości lokalowe i sprzętowe poszczególnych podmiotów – tłumaczy Agnieszka Kapała-Sokalska.

„Odmrażanie” wybranych szpitali w regionie

  • Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie od 6 maja wykonuje zabiegi okulistyczne. Poradnia kardiologiczna jest czynna od 7 maja, a od 18 maja wykonywane będą badania diagnostyczne. W przyszły poniedziałek ma ruszyć też poradnia rehabilitacyjna i fizjoterapii ambulatoryjnej. W drugiej dekadzie miesiąca ma być przywrócone normalne funkcjonowanie oddziałów chirurgii i chirurgii dziecięcej oraz urologii. Od 4 maja w placówce można ponownie korzystać z możliwości porodów rodzinnych.

  • Gdyńskie szpitale – miejski i Morski im. PCK – planują pełne otwarcie oddziałów zabiegowych od czerwca. Na razie przyjmowani są jedynie pacjenci w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Również od czerwca mają być dostępne poradnie specjalistyczne i badania diagnostyczne.

  • Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku pełni obecnie przede wszystkim funkcję szpitala jednoimiennego, gdzie trafiają osoby zakażone koronawirusem lub z podejrzeniem takiej diagnozy. Od poniedziałku (11 maja) działają już jednak poradnie hepatologiczna, chorób zakaźnych i profilaktyczno-lecznicza. Od czerwca planowane jest otwarcie poradni chorób zakaźnych dla dzieci.

  • Od 8 maja ruszyły badania diagnostyczne (endoskopia i radiologia) w Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., a obsługa ambulatoryjna – dwa dni wcześniej, we wszystkich poradniach. Na bieżąco są przyjmowani pacjenci w stanach nagłych i z chorobami nowotworowymi. Wznowiono już zabiegi u pacjentów w stanie niestabilnym i u chorych na nowotwory. Podobnie jak w Wejherowie, w Szpitalu na Zaspie można skorzystać z porodów rodzinnych.

  • Poradnia zdrowia psychicznego w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku działa jedynie w trybie teleporad. Ze względów epidemicznych wstrzymano przyjęcia do szpitala. Wznowiono natomiast terapię uzależnień.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24