03.04.2020 15:10 2 mike/Transport-publiczny.pl

Prace przy węźle w Gdyni-Chyloni nabierają tempa

Fot. Soletanche Polska, za: Transport-publiczny.pl

Trwają roboty ziemne przy budowie węzła integracyjnego w pobliżu dworca kolejowego w Gdyni-Chyloni. Obecnie wykonywane są prace, które umożliwią budowę fundamentów przyszłego, podziemnego parkingu „park & ride”. Będzie połączony z dojściem na perony, zapewniając wygodę pasażerom. Znajdzie się tam miejsce dla 140 kierowców i prawie 50 rowerzystów.

Inwestycja w Gdyni-Chyloni obejmuje całkowitą przebudowę Placu Dworcowego, budowę nowego parkingu podziemnego i ścieżki rowerowej na ulicy Kartuskiej. Nowoczesny węzeł integracyjny pozwoli tysiącom mieszkańców na swobodne przesiadanie się z auta do SKM-ki, trolejbusu lub autobusu i zmniejszy liczbę aut wjeżdżających do centrum miasta. Umowę na realizację węzła integracyjnego podpisano 23 września 2019 roku.

To będzie nowa jakość przestrzeni publicznej i zachęta do pozostawienia samochodu w domu lub w tym miejscu, na parkingu naziemnym lub podziemnym. Bardzo liczę na zmianę postaw i jeszcze częstsze korzystanie z transportu publicznego, który konsekwentnie rozwijamy i promujemy. Wierzę, że dla nas wszystkich, dla gdynian, troska o środowisko jest priorytetem – mówił wówczas Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Obecnie widać już wyraźnie, że prace nad przyszłym węzłem nabierają tempa. Powstaje obudowa wykopu i zarazem ściany przyszłego parkingu podziemnego. W ramach kontraktu wykonane zostaną ściany szczelinowe wraz z rozparciem. Ściany będą zrealizowane po obwodzie działki, na długości na 256 metrów bieżących.

Bardzo się cieszę, że mamy okazję wykonać to zadanie – mówi Piotr Szturmowski, dyrektor Oddziału Północ Soletanche Polska, przedstawiciel wykonawcy, cytowany przez portal Transport-publiczny.pl.

Fot. Soletanche Polska, za: Transport-publiczny.pl

Fot. Soletanche Polska, za: Transport-publiczny.pl

Fot. Soletanche Polska, za: Transport-publiczny.pl

Zakończenie prac zakontraktowanych przez Soletanche zaplanowano na początek IV kwartału 2020 roku. W ramach inwestycji, która ma być ukończona jesienią 2021 roku, oprócz podziemnego parkingu „park & ride”, powstaną również nowe chodniki, ścieżki rowerowe czy czytelne tablice z informacją pasażerską. Trolejbusy poruszające się ulicą Kartuską w Chyloni będą korzystać z nowej, przebudowanej sieci trakcyjnej. Przewidziano także budowę oświetlenia ulicznego, budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej, budowę wodociągu i kanalizacji sanitarnej, modernizację sygnalizacji świetlnej, usunięcie kolizji elektroenergetycznych, przebudowę sieci telekomunikacyjnych oraz inne prace. Nowy węzeł integracyjny w Chyloni ma kosztować prawie 46 milionów złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24