12.03.2020 13:37 8 mike

Mija 75 lat od zakończenia II wojny światowej w Wejherowie

Fot. Monika Wejer/TTM

Niezależnie od ocen historyków, jedno nie ulega wątpliwości – 12 marca 1945 roku dla Wejherowa zaczęła się nowa epoka. Dla części mieszkańców oznaczała ona wyzwolenie spod jarzma okupacji hitlerowskiej; dla innych stała się zaczątkiem nowej niewoli, niesionej na sowieckich bagnetach. Tradycyjnie już tego dnia wspominane są osoby, które oddały swoje życie, walcząc z niemieckim najeźdźcą.

Ta rocznica zawsze wywołuje sporo kontrowersji. Natomiast nie da się dyskutować z obiektywnymi faktami historycznymi. Te są takie, że 12 marca 1945 roku zakończyła się II wojna światowa w Wejherowie. Polskim i radzieckim oddziałom udało się wyprzeć niemieckiego okupanta poza granice miasta. Skończył się pewien etap tragicznej, współczesnej historii, znaczonej krwią Polaków i Kaszubów poległych na Ziemi Wejherowskiej, w tym pomordowanych w Lasach Piaśnickich.

Hitlerowska okupacja Wejherowa trwała od 9 września 1939 roku. Przez pięć lat mieszkańcy miasta byli poddani akcji eksterminacyjnej. Masowe egzekucje, wysiedlenia i wywózki do obozów pracy, śmierć za drutami obozów koncentracyjnych – tak wyglądała codzienność ludności polskiej. Nazwę miasta zmieniono na „Neustadt”, a ulice nosiły imiona niemieckich dygnitarzy państwowych i partyjnych. Eliminowano przejawy oraz dorobek kultury polskiej i kaszubskiej. Tak było aż do marca 1945 roku.

Koniec II wojny światowej dla setek Pomorzan nie oznaczał kresu walki o niepodległość. Ta, z którą mieli do czynienia przez pierwsze powojenne lata, często oznaczała zderzenie ze stalinowskim terrorem i aparatem represji. W katowniach UB ginęli prawdziwi patrioci, który nie zgadzali się na umacnianie władzy ludowej.

Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM

Tradycyjnie już oficjalne uroczystości z udziałem władz Wejherowa, kombatantów i żołnierzy odbyły się w czwartek (12 marca), w Parku Kaszubskim, pod czołgiem przy ulicy Strzeleckiej, który poświęcono żołnierzom I Brygady Pancernej poległym w walce o wyzwolenie Pomorza, oraz na cmentarzu. Kwiaty złożono m.in. na grobach żołnierzy I Morskiego Pułku Strzelców.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...