28.02.2020 15:00 3 mike/GAiT

Proekologiczny mercedes przyjechał na testy do Gdańska

Źródło: GAiT

Choć waży o tonę więcej niż tradycyjny autobus z silnikiem diesla, jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla środowiska. Mowa o pojeździe mercedes eCitaro, który jest testowany na ulicach Gdańska. Być może w przyszłości tego typu autobusy znajdą się we flocie GAiT, współtworząc proekologiczny i nowoczesny system komunikacji publicznej w mieście.

Co prawda, pasażerowie GAiT korzystają już z komfortowych pojazdów, jednak autobus, który będzie testowany do 24 marca, jest wyjątkowy. Ma 12 metrów długości, jest wyposażony w ładowarki USB czy systemy bezpieczeństwa, ale przede wszystkim – potrafi przejechać, przy intensywnym użytkowaniu, około 140 kilometrów, dzięki bateriom elektrycznym. Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy elektryczny pojazd, który był testowany w stolicy Pomorza.

Pierwszy autobus elektryczny testowaliśmy w 2012 roku, rok później kolejny. Prace nad nowymi technologiami, rozwiązaniami w zakresie elektromobilności postępują, są zaawansowane. Chcemy naszą zeroemisyjną flotę budować w oparciu o jak najbardziej wydajne e-autobusy miejskie. Obecnie rozpoczynamy testy elektrycznego bezemisyjnego mercedesa eCitaro. Atrakcyjny i bezemisyjny transport publiczny to bezdyskusyjnie ważny element wysokiej jakości życia w mieście – zaznacza Maciej Lisicki, prezes GAiT.

Źródło: GAiT

Źródło: GAiT

Źródło: GAiT

Długofalowe plany GAiT w zakresie elektromobilności obejmują nie tylko tabor. W urządzenia do ładowania autobusów ma być wyposażona nowa zajezdnia autobusowa, która powstanie na południu Gdańska. Przypomnijmy – w pełni elektryczne autobusy mają też kursować w Gdyni, już w 2022 roku, o czym pisaliśmy tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24