28.02.2020 08:20 6 Kwt/UM Gdynia

Gdynia definitywnie likwiduje 'kopciuchy'

Fot. Marek Sałatowski/archiwum

Gdynia rozpoczęła program likwidacji tzw. kopciuchów w gminnych budynkach mieszkalnych. Za cztery lata żadne z mieszkań komunalnych w Gdyni nie będzie ogrzewane piecem na paliwa stałe. Mieszkania objęte programem zostaną wyposażone w ogrzewanie gazowe lub podłączone do miejskiej sieci grzewczej. Tym samym emisja szkodliwych pyłów zmniejszy się o prawie 32 tony.

Koszt całego programu został oszacowany na około 16 milionów złotych. Jego głównym zadaniem jest likwidacja kopciuchów, czyli przestarzałych technologicznie kotłów i pieców na węgiel oraz drewno.

Gdyński Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych ukończył już szczegółową inwentaryzację wszystkich mieszkań, które są ogrzewane piecami i czeka na zakończenie sezonu grzewczego, by rozpocząć prace. Mamy 533 mieszkania, w których piece zostaną zastąpione innym źródłem ciepła. Stawiamy głównie na ciepło sieciowe, ale choć OPEC inwestuje i rozbudowuje miejską sieć ciepłowniczą, nie w każdym budynku się to uda. Alternatywą jest ogrzewanie gazem. Dzięki temu poprawi się jakość powietrza, ale nie bez znaczenia jest też wyższy komfort życia dla naszych najemców. Mamy już zabezpieczone środki w wysokości 4 mln złotych, na pierwszy rok realizacji programu. W 2020 roku zaplanowano prace w 144 mieszkaniach. Całość chcemy zrealizować do końca do 2023 roku. Całkowity koszt przedsięwzięcia szacujemy na 16 mln złotych, jednak należy mieć na względzie dynamikę cen, jakie będzie nam się udawało uzyskać w kolejnych przetargach – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Optymalnym rozwiązaniem jest ogrzewanie z sieci miejskiej, które staje się coraz bardziej dostępne, dzięki trwającej rozbudowie sieci gdyńskiego OPEC. Okazuje się, że na tę chwilę 70% wszystkich budynków wielorodzinnych w Gdyni już jest podłączonych do sieci grzewczej. W tym roku najwięcej pieców zostanie zlikwidowanych przy ulicy Chwarznieńskiej (46 lokali) i ulicy Dąbrowskiego (21 lokali), Sandomierskiej (16) i Arciszewskich (14).

Województwo pomorskie jest już na ostatniej prostej, jeśli chodzi o przyjęcie uchwały antysmogowej. Używanie pieców na paliwo stałe będzie całkowicie zabronione. Nie czekając na zapisy tej uchwały, rozpoczynamy likwidację pieców w mieszkaniach komunalnych. W efekcie spodziewamy się zmniejszenia niskiej emisji i ograniczenia produkcji szkodliwych dla naszego zdrowia pyłów, a także ograniczenia emisji dwutlenku węgla o ponad trzy tysiące ton. Dzięki temu poprawi się jakość powietrza. Nie rezygnujemy z dotychczasowego programu dotacji na zmianę źródła ogrzewania i nadal będziemy finansowo wspierać mieszkańców w ich proekologicznych działaniach w swoich nieruchomościach. Celem jest całkowita likwidacja pieców na paliwo stałe w Gdyni – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Od września 2018 roku w Gdyni działa także rządowy program „Czyste Powietrze”, który jest przeznaczony dla właścicieli domków jednorodzinnych. Ich właściciele mogą ubiegać się zarówno o pożyczkę, jak i dotację.

Przypomnijmy, że na radykalną walkę o poprawę powietrza zdecydował się także Sopot. Do 2024 roku w tym mieście mają być stosowane wyłącznie proekologiczne źródła ciepła. To było pierwsze rozwiązanie na tak dużą skalę na Pomorzu, o czym pisaliśmy tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...