29.02.2020 12:05 0 NW/Gdynia.pl

Nowy sprzęt stomatologiczny trafił do gdyńskiego szpitala

Źródło: Gdynia.pl

Poradnia Stomatologiczna dla Osób z Niepełnosprawnościami w gdyńskim Szpitalu św. Wincentego a Paulo zyska nowy sprzęt. Na wyposażeniu placówki znajdą się m.in. aparat do znieczulenia i wiertła stomatologiczne, co ułatwi i zwiększy jakość wykonywanych tam zabiegów.

Poradnia Stomatologiczna działa w Szpitalu św. Wincentego a Paulo od października 2019 roku. To trzecia, obok Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, placówka, w której, w ramach umowy z NFZ, bezpłatnie można wykonać zabiegi stomatologiczne.

Na zakup nowego wyposażenia medycznego szpital w Gdyni otrzymał 170 tysięcy złotych. Środki te pochodzą z samorządu województwa pomorskiego. To kolejny raz, kiedy Szpitale Pomorskie przeznaczają środki na sfinansowanie niezbędnego sprzętu, który posłuży w leczeniu osób z niepełnosprawnością.

Z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego podczas XIX sesji sejmiku na sprzęt medyczny przekazaliśmy 170 tys. Zł – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. – Środki te pozwolą na zakup niezbędnego wyposażenia. Przypomnę, że w ubiegłym roku, dzięki przekazanym z budżetu województwa środkom, kupiono unit stomatologiczny wraz z wyposażeniem, stół zabiegowy i aparat RTG z radiowizjografią. W tym roku planowany jest również zakup fizjodyspensera, służącego do specjalistycznych zabiegów.

Pacjentom, którzy zgłaszają się na leczenie, pobierana jest krew oraz przeprowadzane są inne istotne badania. Odbywają się także konsultacje z anestezjologiem. Chory na czas zabiegu wprowadzany jest w stan znieczulenia ogólnego. Wiele osób nie lubi, a wręcz boi się wizyt u stomatologa. Na taki strach znacznie bardziej są narażone osoby z niepełnosprawnościami, którym często ciężko jest wytłumaczyć, że nie ma się czego obawiać. W tej sytuacji, w trosce o komfort psychiczny i zdrowie pacjenta, stosuje się znieczulenia ogólne, a nie miejscowe.

U niepełnosprawnych umysłowo problemy pojawiają się na poziomie komunikacji. Często nie ma możliwości nawiązania kontaktu z chorym. Ponadto trudności dotyczą np. przyjęcia optymalnej pozycji do leczenia oraz utrzymania jej przez czas konieczny do przeprowadzenia zabiegu. Nie ma też możliwości zbadania pacjenta, opowiedzenia o tym, co i jak będzie wykonywane. Dodatkowe trudności powoduje specyfika niektórych schorzeń – czytamy na stronie Gdynia.pl.

Lekarze świadczą usługi z zakresu stomatologii zachowawczej, dziecięcej oraz chirurgii stomatologicznej. Leczone są m.in. ubytki próchnicowe, usuwany jest kamień i złogi nazębne, przeprowadzana jest także profilaktyka przeciwpróchnicowa czy leczenie chirurgiczne zniszczonych zębów.

Dzięki znieczuleniu ogólnemu, choremu można wyleczyć kilka zębów podczas jednego zabiegu. To mogłoby być trudne, a czasem niemożliwe przy znieczuleniu miejscowym.

Aby korzystać z tej pomocy stomatologicznej trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności i wskazania do takiego leczenia. Do poradni można się rejestrować od poniedziałku do piątku pod numerem: 58 726 08 60.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24