26.02.2020 12:30 0 mike/Gdansk.pl

Technologia 3D pomaga gdańskim lekarzom w trudnych operacjach

Fot. Grzegorz Mehring/Gdansk.pl

Poprawia bezpieczeństwo i efektywność operacji neurochirurgicznych, które wymagają ponadprzeciętnej precyzji. Mowa o egzoskopie – pierwszym tego typu urządzeniu w Polsce wykorzystywanym przez neurologów. Sprzęt trafił do Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Sprzęt, który przekazujemy do użytkowania, to świetna inwestycja. Cieszymy się, że mamy w Gdańsku fantastyczny zespół specjalistów, którzy potrafią w pełni wykorzystać to urządzenie. Ważne jest też to, że skorzystają z niego nie tylko gdańszczanki i gdańszczanie, ale także mieszkańcy Pomorza – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce, które jest wykorzystywane przez neurochirurgów. Jego atutem jest zdecydowana poprawa jakości pracy lekarzy, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo pacjentów.

W ciągu miesiąca udało nam się wykonać przy użyciu tego sprzętu już 20 operacji. Sprzęt pozwala powiększyć pole operacyjne 30-krotnie, w obrazie 3D. Niewątpliwie jego zaletą jest to, że wszystkie osoby na sali operacyjnej mogą śledzić przebieg zabiegu na monitorze, mikroskop na to nie pozwalał – zaznacza prof. Wojciech Kloc, kierownik oddziału neurochirurgii Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku.

Egzoskop jest wizyjnym torem do zabiegów endoskopii ośrodkowego układu nerwowego, a także kręgosłupa. Wizualizacja pola operacyjnego w technologii 3D stwarza możliwości zobrazowania trudno dostępnych zmian w obrębie czaszki, zwłaszcza tych na pniu mózgu i w okolicach.

Użyta technologia cyfrowa pozwala na nieograniczone możliwości rejestracji i opracowania zapisów wideo w celach dydaktycznych oraz analizę zastosowanych technik operacyjnych. Kilka egzoskopów używanych w Polsce znalazło zastosowanie w operacjach laryngologicznych – czytamy na stronie Gdansk.pl.

Zakup sprzętu możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o. Wartość całego zestawu to niemal 420 tys. zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24