26.02.2020 13:10 9 rp/TTM

Młodzież zdecydowanie woli legitymację w telefonie

Fot. Marek Trybański/TTM

Szkoły podstawowe w Wejherowie zaczynają korzystać z mLegitymacji. W mobilnym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w tradycyjnej, papierowej wersji. Wersja elektroniczna będzie dla chętnych uczniów, a tych, jak się okazuje, nie brakuje.

mLegitymacja to uzupełnienie tradycyjnej (papierowej lub elektronicznej) legitymacji szkolnej – cyfrowa kopia, wyświetlana w telefonie komórkowym. Jak podaje resort cyfryzacji, już ponad dwa tysiące szkół korzysta tego dokumentu. Niedawno dołączyły do nich placówki w naszym regionie.

U nas już ta legitymacja się pojawia, jesteśmy w trakcie pobierania kodów dostępu, tak aby można było zakończyć proces przygotowania tych dokumentów elektronicznych – zaznacza Danuta Czernewska, dyrektor ZSP nr 2 w Wejherowie.

Fot. Marek Trybański/TTM

Fot. Marek Trybański/TTM

Kiedyś za korzystanie ze smartfona można było co najwyżej zarobić uwagę do dziennika; obecnie młodzież może w ten sposób korzystać choćby ze zniżek na transport komunikacją miejską. Cyfrowa wersja uczniowskiego dokumentu, czyli legitymacji szkolnej, jest coraz bardziej powszechna i preferowana nawet przez najmłodszych.

Telefon zawsze mamy przy sobie, a legitymację często zostawiamy w domu, zalejemy napojem – podkreśla Jan, uczeń SP nr 8 w Wejherowie. – W przypadku tej w telefonie, w dalszym ciągu możemy korzystać ze zniżek do kina czy aquaparku.

Fot. Marek Trybański/TTM

Fot. Marek Trybański/TTM

Fot. Marek Trybański/TTM

Myślę, że projekt się przyjmie również w naszych szkołach, jest to wygoda dla ucznia, który częściej korzysta z telefonu niż pamięta o zabraniu legitymacji. Ta elektroniczna jest równoważna z papierową – komentuje Piotr Litwin, dyrektor SP nr 6 w Wejherowie.

Uczniowie, którzy chcieliby skorzystać z mLegitymacji, mogą cały czas zgłaszać się do sekretariatu szkoły. W celu uzyskania mobilnej wersji dokumentu, należy spełnić kilka warunków.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu, musi pojawić się także zgoda rodzica – dodaje Danuta Czernewska.

Fot. Marek Trybański/TTM

Aby korzystać z mLegitymacji, uczeń musi pobrać na swój telefon (z systemem Android w wersji 6.0 lub wyższej) bezpłatną aplikację rządową mObywatel. mLegitymacja, podobnie jak ta tradycyjna, traci ważność 30 września.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24