24.02.2020 15:07 95 rp

Zapalą znicze na rondzie Żołnierzy Wyklętych w Wejherowie

Fot. Zygmunt Pałasz/archiwum

Mieszkańcy Wejherowa powrócą pamięcią do czasów bohaterskich walk o wolną Polskę. Uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych, którzy zostali pomordowani przez funkcjonariuszy NKWD i UB. Zapalą symboliczne znicze w piątek (28 lutego) przy rondzie im. "Żołnierzy Wyklętych” w Wejherowie.

Tradycyjnie od lat, z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na rondzie u zbiegu ulic Krasińskiego, Derdowskiego i Nadrzecznej w Wejherowie zgromadzą się mieszkańcy miasta. Zapalą znicze i odśpiewają hymn państwowy. Przedstawią też krótką historię podziemia antykomunistycznego.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony przez Sejm RP w lutym 2011 roku, jest hołdem dla wszystkich naszych rodaków, którzy z bronią w ręku lub w inny sposób przeciwstawiali się dominacji sowieckiej nad Polską – zaznacza Marcin Drewa, organizator wydarzenia. – Te słowa w pewnym sensie odnoszą się do ustanowionej definicji Żołnierzy Wyklętych. Wynika z niej, że sejm uznał za wyklętych nie tylko żołnierzy z antykomunistycznej konspiracji zbrojnej powojennych oddziałów leśnych, ale także tych, którzy uczestniczyli w szeroko rozumianym oporze społecznym przeciwko komunistycznemu systemowi.

W Wejherowie i wielu innych miejscach w kraju odbywać się będą uroczystości. Pojawią się też znaki pamięci (np. nazwy ulic i rond) po Polakach, w tym Kaszubach, którzy cierpieli na wejherowskiej ziemi z rąk NKWD i UB. To własnie na jednym z takich miejsc uczczą pamieć żołnierzy wyklętych. Wejherowski program wydarzeń przewiduje prelekcję historyczną, występ słowno-muzyczny, składanie kwiatów i zniczy, a także odśpiewanie hymnu państwowego i modlitwę za pomordowanych. Wydarzenie rozpocznie się 28 lutego o godzinie 19:00.

Mat pras


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24