20.02.2020 09:07 11 mike/SM Wejherowo/KGP Policji

Kierowcy dmuchają na zimne i… w alkomat

Źródło: SM Wejherowo

W 2019 roku niemal 569 kierowców skorzystało z możliwości przebadania się alkomatem w Komendzie Straży Miejskiej w Wejherowie. Zdecydowana większość z nich była trzeźwa i mogła bezpiecznie kontynuować jazdę.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – o tym przysłowiu warto szczególnie pamiętać, jeśli spożywaliśmy alkohol, a mimo to musimy usiąść „za kółko”. Alkomaty, które można kupić za kilkadziesiąt złotych, np. w internecie, mogą być zawodne. Jeszcze mniejszym zaufaniem należy obdarzać wszelkie aplikacje i algorytmy, które rzekomo mają wskazać stan trzeźwości po upływie określonego czasu. Tak naprawdę nie ma bowiem jednej, uniwersalnej metody ustalenia czasu wytrzeźwienia. Ten zależy m.in. od wieku, płci, metabolizmu, masy ciała, spożytego posiłku i oczywiście – ilości wypitego alkoholu.

Kontrolę stanu trzeźwości przed wyruszeniem w drogę najlepiej jest przeprowadzić przy użyciu profesjonalnych urządzeń. Kierowcy z Wejherowa mogą to zrobić w siedzibie tutejszej straży miejskiej.

Alkomaty, które posiada na swoim wyposażeniu straż miejska, są legalizowane i kalibrowane co sześć miesięcy. Przechodzą też serwisowe przeglądy techniczne. Stąd wyniki wykonanych badań są wiarygodne i prawnie sankcjonowane – mówi Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Źródło: SM Wejherowo

W ubiegłym roku swój stan trzeźwości sprawdziło w tej sposób 569 kierowców. W przypadku części z nich jazda była niedopuszczalna, jednak większość była trzeźwa. Kierujący badali się też w 2020 roku.

Najwięcej kierowców poddało się badaniu po sylwestrowym szaleństwie, bo aż 35. W pierwszy dzień Nowego Roku z badania skorzystało dziewięciu kierowców, a przez półtora miesiąca tego roku – 47 kierujących – dodaje Zenon Hinca.

Jak podaje Komenda Główna Policji, w 2018 roku na Pomorzu doszło do 176 wypadków z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Zginęło w nich 16 osób, a 207 zostało rannych. W całym kraju pijani spowodowali 2779 wypadków, w których zginęło 370 osób, a poszkodowanych było 3112. Aż 65% tego typu zdarzeń spowodowali kierowcy samochodów osobowych. Co ciekawe, wbrew obiegowym opiniom, najczęstszymi sprawcami wypadków pod wpływem alkoholu wcale nie byli najmłodsi kierowcy, lecz osoby z grupy wiekowej 25–39 lat (42,9%).

Jazda „na podwójnym gazie” nie jest przestępstwem ani wykroczeniem, o ile stężenie alkoholu nie przekroczy 0,19 promila. Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (0,2–0,5 promila) grozi grzywna do pięciu tysięcy złotych lub do 30 dni aresztu, zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat i 10 punktów karnych.
Jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, za które można trafić na dwa lata do więzienia. Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, którego następstwem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, jest zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 12 lat. Odrębne postępowanie może dotyczyć pokrycia szkód materialnych. Zasądzone świadczenia pieniężne mogą wynieść nawet 60 tysięcy złotych.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24