10.02.2020 12:20 0 Gol

Asseco musiało uznać wyższość Startu

W 20. kolejce rundy zasadniczej Energa Basket Ligi Asseco Arka Gdynia przegrało ze Startem Lublin. Gdynianie ulegli we własnej hali przyjezdnym 75:81.

Krzysztof Szubarga na początku meczu był nie do zatrzymania – dzięki jego trzem trójkom, gospodarze prowadzili 11:8. Start ciągle trzymał się jednak bardzo blisko, w czym pomagał Tweety Carter. Później jednak bardzo ważne rzuty trafiali Devonte Upson oraz Phil Greene, a Asseco Arka prowadziła po 10 minutach 21:16. Lublinianie drugą kwartę rozpoczęli od niesamowitej serii 16:0 (!) – po trójkach Grzegorza Grochowskiego i Mateusza Dziemby było już więc 32:21. Pierwsze punkty zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza zdobył po pięciu minutach – przełamał się Josh Bostic. Po późniejszym rzucie z dystansu Szubargi gdynianie zbliżyli się nawet na dwa punkty. Ostatecznie po pierwszej połowie goście wygrywali 42:38.

Od początku trzeciej kwarty obie ekipy miały problemy ze skutecznością. Szybciej swój rytm złapał jednak Start, który po trafieniach Bryntona Lemara i Kacpra Borowskiego miał 12 punktów przewagi. Gospodarze starali się później reagować trójkami Greene’a oraz Szubargi, ale to było na ten moment za mało. Po 30 minutach było 61:50. W czwartej kwarcie, dzięki trafieniu Mateusza Dziemby, goście uciekali na 16 punktów. Za odrabianie strat wzięli się Bostic oraz Szubarga, a po trójce Bartłomieja Wołoszyna przegrywali już tylko siedmioma na dwie minuty przed końcem. Rzuty wolne Lemara oraz Borowskiego utrzymywały przewagę rywali. Ostatecznie Start zwyciężył 81:75.

Najlepszym graczem gości był Brynton Lemar z 20 punktami i 5 zbiórkami. Krzysztof Szubarga zdobył dla gospodarzy 24 punkty i 7 asyst.

Ciekawe starcie, w którym kluczową rolę odegrały skuteczność za dwa punkty – Arka 34%, Start 66%, punkty rezerwowych 10 do 26 i wykorzystywanie start rywala 8 do 16. Teraz przed nami chwila przerwy od ligowych emocji, ale za to już 14 lutego finał Suzuki Pucharu Polski i czekający w Warszawie Polski Cukier Toruń – podsumował spotkanie gdyński klub.

Asseco Arka Gdynia – TBV Start Lublin 75:81 (21:16, 17:26, 12:19, 25:20)

Asseco Arka Gdynia: Szubarga 24, Bostic 20, Wołoszyn 10, Greene 6, Hammonds 6, Hrycaniuk 5, Upson 2, Wyka 2, Czerlonko 0, Emelogu 0, Kamiński 0, Malczyk 0

TBV Start Lublin: Lemar 20, Dziemba 16, Borowski 11, Carter 11, Laksa 8, Grochowski 6, Taylor 5, Szymański 4, Jarecki 0, Jeszke 0, Pelczar 0