14.01.2020 15:00 1 Kwt/ZKP

Puck gospodarzem kolejnego Światowego Zjazdu Kaszubów

Źródło: Kaszubi.pl/archiwum

W minioną sobotę (11 stycznia) w Gdańsku odbyło się inauguracyjne posiedzenie XXI kadencji Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W trakcie wydarzenia sporo uwagi poświęcono miastu Puck i przygotowaniom do 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Podjęto także uchwałę, że to właśnie w Pucku odbędzie się XXII Światowy Zjazd Kaszubów.

Głównym tematem inauguracyjnego posiedzenia XXI kadencji Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego były przygotowania do 100-lecia zaślubin Polski z morzem w Pucku, o których opowiedziała burmistrz Hanna Pruchniewska. Wiele uwagi poświęcono także 100. rocznicy urodzin Lecha Bądkowskiego.

W tracie spotkania powołano również członków Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Rady Języka Kaszubskiego. Ukonstytuowany został Sąd Koleżeński oraz Główna Komisja Rewizyjna. Podjęto także decyzję w sprawie organizacji XXII Światowego Zjazdu Kaszubów, który w 2020 roku odbędzie się w Pucku.

Przypomnijmy, że Światowy Zjazd Kaszubów to największe plenerowe muzyczno-etniczne wydarzenie, którego celem jest promocja kultury i dorobku Kaszub. Od 1999 roku Zjazd Kaszubów na stałe wpisał się w kalendarz pomorskich imprez. Cykl wzbogacają występy popularnych artystów oraz wydarzenia towarzyszące. W 2015 roku światową stolicą Kaszub była Reda, w 2017 roku – Rumia, w 2018 roku – Luzino, a w 2019 roku – Chojnice.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24