13.12.2019 08:45 13 NW/wladyslawowo.pl

Awaria rurociągu – do Zatoki Puckiej znów dostają się ścieki

Źródło: Gmina Władysławowo/Facebook

W czwartek (12 grudnia) podczas remontu rurociągu ściekowego, złącze RK przygotowane przez wykonawcę rozszczelniło się i zalało wykop. Urząd Miejski we Władysławowie apeluje do mieszkańców Władysławowa, Chłapowa i Chałup, by ograniczyli zużycie wody – ułatwi to naprawę. To już kolejna taka sytuacja, kiedy do Zatoki Puckiej spływają zanieczyszczenia.


Aktualizacja, godz. 16:00

Awaria została już usunięta, a prace modernizacyjne wznowiono. Jak podaje Spółka Wodno-Ściekowa Swarzewo żadne ścieki nie trafiły do Zatoki Puckiej.

Z informacji, które otrzymałem ten zrzut nie dotarł nawet do Zatoki Puckiej, ale będziemy mogli to potwierdzić za jakiś czas – komentuje Andrzej Okrasiński, dyrektor Spółki Wodno-Ściekowej Swarzewo.

Obecnie trwają dalsze prace związane z modernizacją tego odcinka rurociągu.


Aktualizacja, godz. 8:30

Działania zostały zakończone w czwartek (12 grudnia), po godzinie 23:00.

Informuję, że wszystkie ścieki pompowane są ponownie do oczyszczalni Swarzewo. Spółka Swarzewo, wykorzystując swój sprzęt i pracowników, uratowała sytuację spowodowaną przez wykonawcę robót, który modernizował stary rurociąg. Ścieki wyłożone były również wozami asenizacyjnymi – napisał na Facebooku Roman Kużel, burmistrz Władysławowa.

Odwołano jednocześnie apel o ograniczenie zużycia wody. Mają być kontynuowane prace przy modernizacji starego rurociągu.


Około godziny 14:40 do Urzędu Miejskiego we Władysławowie wpłynęło zgłoszenie, że podczas planowanego remontu, w oczyszczalni ścieków w Swarzewie doszło do awarii rurociągu. Rozpoczęto magazynować ścieki w przeznaczonym do tego zbiorniku, jednak ten zapełnił się i nieczystości zaczęły trafiać do Zatoki Puckiej.

Źródło: Gmina Władysławowo/Facebook

Chwilę przed 15:00 burmistrz Roman Kużel zwołał spotkanie, w celu ustalenia dalszych działań. O 14:55 do Międzygminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Ekowik” sp.z o.o. przekazana została informacja, że konieczne jest ograniczenie zużycia wody, podaje Urząd Miejski we Władysławowie.

Źródło: Gmina Władysławowo/Facebook

Obecnie wykonawca odpompowuje zalany wykop, a następnie zdemontowane zostanie niedziałające złącze. Wstawiony będzie także blok oporowy, potem zamontuje się nowe złącze. Prace te nie zakończą się dnia dzisiejszego – potrwają całą noc, a ich koniec planowany jest na piątek (13 grudnia) po południu.

Źródło: Gmina Władysławowo/Facebook

Źródło: Gmina Władysławowo/Facebook

Do podobnej sytuacji doszło 12 czerwca 2019 roku, gdy z powodu awarii kolektora ściekowego w Swarzewie, a część zanieczyszczeń wypompowywana była wprost do wód Zatoki Puckiej. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24