11.12.2019 13:11 3 mike/KPP Puck

Nie warto ryzykować – mundurowi sprawdzają legalność pochodzenia choinek

Fot. KPP Puck

Do 29 grudnia br. potrwa akcja „Choinka-19”. W jej ramach policjanci i strażnicy leśni sprawdzają legalność pochodzenia drzewek, które można znaleźć w sprzedaży. Kontrolowane są też samochody napotkane w okolicach terenów leśnych. Cele jest przeciwdziałanie nielegalnemu wycinaniu choinek. Warto pamiętać, że nie tylko wycinanie i sprzedawanie drzewek może być potraktowane jako złamanie prawa – również kupujący może mieć nieprzyjemności…

We wtorek (10 grudnia) funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pucku, wraz ze strażą leśną, sprawdzali legalność pochodzenia choinek, które są oferowane do sprzedaży. Kontroli poddano też obszary leśne, w celu zapobiegania bezprawnemu pozyskiwaniu drzewek.

Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy proponują kupno choinek nielegalnie wyciętych z lasu. Dlatego też policjanci wspólnie ze strażnikami leśnymi sprawdzają nie tylko punkty sprzedaży choinek pod kątem ich źródła pochodzenia, ale również kontrolują pojazdy wyjeżdżające z lasu oraz patrolują tereny leśne mając na uwadze miejsca ewentualnego pozyskiwania drzewek. Monitoring i wzmożone kontrole kompleksów leśnych mają na celu przede wszystkim powstrzymanie osób od zabronionego niszczenia drzew i nielegalnej wycinki choinek – informują mundurowi z Pucka.

Policjanci przypominają, że nie tylko wycinanie i sprzedawanie nielegalnie pozyskanych drzewek może oznaczać złamanie prawa. Konsekwencje może też ponieść kupujący. Osoby łamiące prawo i wycinające choinki w lesie mogą otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych; jeśli sprawa trafi do sądu, kara może być nawet 10-krotnie wyższa. Jeśli policjanci stwierdzą, że wartość pozyskanych choinek przekracza 500 złotych, mogą uznać, że doszło do przestępstwa, za które grozi nawet pięć lat więzienia.

Należy zatem zastanowić się, czy warto narażać się na konsekwencje prawne, czy nie lepiej po prostu kupić świąteczne drzewko w legalnym punkcie sprzedaży – dodają puccy funkcjonariusze. I zaznaczają, że, na szczęście, w ostatnich latach kradzieże choinek z lasów zdarzają się coraz rzadziej.

Przypominamy, że leśnicy zachęcają do zakupu legalnych drzewek wprost z plantacji, m.in. Nadleśnictwa Choczewo, o czym pisaliśmy tutaj. Ceny kształtują się w granicach 20–152 złotych, zależnie od wielkości choinki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24