23.11.2019 08:40 2 Kwt/mat. prasowe

Działalność w innym państwie – co z ubezpieczeniem w ZUS?

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Każda osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą i wyjeżdża do innego państwa Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, aby tam ją prowadzić, nadal może być ubezpieczona w Polsce.

Okazuje się, że aby delegować działalność i opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce, czyli w państwie, w którym firma jest zarejestrowana, trzeba spełnić klika warunków.

Po pierwsze, działalność za granicą można prowadzić maksymalnie przez 24 miesiące. Znaczna jej część musi się odbywać w Polsce, czyli należy np. korzystać tu z powierzchni biurowej, opłacać podatki, posiadać numer identyfikacyjny VAT, należeć do izby handlowej czy organizacji zawodowej bądź posiadać legitymację zawodową. Ponadto trzeba prowadzić działalność w Polsce przez co najmniej dwa miesiące przed rozpoczęciem wykonywania jej za granicą. Co ważne, pracując za granicą należy zachować w Polsce infrastrukturę, która umożliwi dalsze prowadzenie działalności po powrocie. Trzeba też wykazać (np. na podstawie zawartych umów), że działalność za granicą będzie podobna do tej krajowej czyli, że praca tam wykonywana będzie w tym samym sektorze, o tym samym charakterze i to niezależnie od tego, czy będzie to praca najemna czy prowadzenie własnej firmy – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Dodatkowo przed wyjazdem za granicę przedsiębiorca powinien złożyć do ZUS wniosek o zaświadczenie A1, które potwierdzi, że będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Wniosek można złożyć na formularzu US-1 ZUS.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24