14.11.2019 14:02 3 mike/Wejherowo.pl

Władze i służby pomogą bezdomnym przetrwać zimę

Fot. SM Wejherowo

Czasami bywa nieprzymuszonym wyborem, częściej jednak jest skutkiem splotu dramatycznych okoliczności. Przede wszystkim jednak bezdomność, bo o niej mowa, może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Z tych powodów władze miast i służby miejskie podejmują działania, których celem jest minimalizacja zagrożeń dla osób pozostających bez dachu nad głową. Nie inaczej jest w Wejherowie.

W spotkaniu, które obyło się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wejherowie, uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, a także służb i instytucji, które mają reagować na problemy oraz zagrożenia wiążące się z bezdomnością.

We wspólne działania zaangażowały się Straż Miejska, Komenda Powiatowej Policji w Wejherowie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, wejherowski szpital, a także Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim mieszczące się przy ul. Kopernika w Wejherowie – wyjaśnia Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Fot. Wejherowo.pl

Na bezdomnych czekają miejsca w schroniskach i noclegowniach, m.in. w Gdyni. Każda chętna osoba otrzyma też darmowy bilet na pociąg SKM, który umożliwi dotarcie do tego miejsca. Potrzebujący będą mogli również zjeść ciepły posiłek w wejherowskiej kuchni św. Franciszka. Poza tym są prowadzone działania prewencyjne.

Pracownicy socjalni, policjanci oraz strażnicy miejscy systematycznie odwiedzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, m.in. altanki na ogródkach działkowych, kanały i węzły ciepłownicze, klatki schodowe czy pustostany – zaznacza Anna Kosmalska, dyrektor Miejskiej Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie.

Fot. SM Wejherowo

Przypomnijmy – na początku listopada Straż Miejska w Wejherowie przeprowadziła coroczną akcję liczenia bezdomnych na terenie miasta. Ostatecznie stwierdzono pobyt 16 takich osób, o czym pisaliśmy w tym artykule. Niewykluczone jednak, że może być więcej przypadków bezdomności. Służby apelują, aby nigdy nie pozostawać obojętnym na los drugiego człowieka, który w okresie zimowym pozostaje bez dachu nad głową. Informacje można przekazywać anonimowo i telefonicznie, korzystając z numerów:

– Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie – tel. 58 677 79 60;

– Straży Miejskiej w Wejherowie – tel. 58 677 70 40 (całodobowy numer dyżurny).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24