12.11.2019 09:33 0 rp/TTM

Zaślubinowy mural w Pucku odsłonięty

Fot. Marek Trybański/TTM

Uroczyste i oficjalne odsłonięcie muralu upamiętniającego 100-lecie Zaślubin Polski z Morzem odbyło się w ramach obchodów 11 listopada w Pucku. Temu artystycznemu wydarzeniu przyglądało się ponad tysiąc mieszkańców.

Jeszcze do niedawna zwykły budynek mieszkalny, znajdujący się nieopodal puckiej fary, w 11 dni zmienił się w istne dzieło sztuki. Od teraz może nie tylko witać spacerujących promenadą czy odwiedzających port, ale także zaciekawić turystów swoim wyglądem, a przede wszystkim – znaczeniem.

Po uroczystościach na puckim rynku, którym towarzyszyło bicie rekordu, wszyscy – czerwoną paradą – udali się na oficjalne odsłonięcie historycznego muralu.

Jako stowarzyszenie zainicjowaliśmy już pierwszy mural na terenie naszej szkoły i postanowiliśmy działać dalej – komentuje Bernadeta Thrun, sekretarz Stowarzyszenia "Subsidium". – Dobrze się stało, że ten budynek był akurat do remontu i że mogliśmy taką pracę wykonać.

Charakterystyczne dzieło, które zdobi jeden z puckich domów przy ulicy Morskiej, zostało wykonane przez Radka Tarasiewicza z grupy WYPISZWYMALUJ.

Mural ma pewien wydźwięk nowoczesny, ma też nawiązanie do historii i kolorystykę sepii, która często wstępuje w historycznych przedstawieniach – zaznacza Radek Tarasiewicz, wykonawca muralu.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Mural upamiętniający 100-lecie Zaślubin Polski z Morzem w Pucku powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży SUBSIDIUM, dyrektora Szkoły Podstawowej im. M. Zaruskiego Zdzisława Pruchniewskiego oraz władz Pucka, a dofinansowany został ze środków Programu Wieloletniego na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

Zachęcamy, żeby przyjrzeć się 11-dniowej pracy wykonawców, która została przedstawiona w niecałej minucie filmu tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24