11.11.2019 16:55 0 NW

Rekordowa frekwencja w XIV Biegu Niepodległościowym w Kosakowie

Fot. Róża Perszon

Gmina Kosakowo w poniedziałek 11 listopada udowodniła, że świętować można na wiele sposobów – także na sportowo. Z okazji Dnia Niepodległości odbyła się uroczysta Msza święta ale także XIV Bieg Niepodległościowy, który zgromadził rekordową liczbę osób.

Kosakowo świętowanie rozpoczęło o godzinie 10:00, w Kościele pw. Antoniego Padewskiego, gdzie została odprawiona Msza święta. Licznie przybyli, zgromadzili się przed pomnikiem Józefa Klebby, by złożyć wieńce kwiatowe. Obchodom tym towarzyszyła honorowa asysta Marynarki Wojennej.

Józef Klebba to bardzo ważna postać dla naszej gminy. Był społecznikiem, aktywistą i na stałe wpisał się w historię początków gminy Kosakowo. Pomnik jego, nie bez powodu, stoi w centralnym miejscu – naprzeciwko Urzędu Gminy. Co roku składamy tu wieńce podczas ważnych uroczystości – 3 maja, w Święto Wojska Polskiego czy właśnie tak jak dziś – 11 listopada – powiedział Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.

Fot. Róża Perszon

74492521_519779261935144_1845398196977664000_n.jpg

W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele Urzędu Gminy Kosakowo, przedstawiciele Rady gminy i powiatu, lokalni sołtysi, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Związek Piłsudczyków, który kultywuje historię o marszałku Józefie Piłsudskim, poczty sztandarowe, przedstawiciele szkół jak i mieszkańcy gminy i okolic.

Fot. Róża Perszon

Tradycją stał się już Bieg Niepodległościowy, który co roku do Kosakowa przyciąga mnóstwo osób. Nie inaczej było tym razem – w XIV edycji pobiegło ponad 700 osób. Bieg główny wystartował o godzinie 11:30 – w nim udział wzięło ponad 350 osób. Natomiast o 12:50 rozpoczęła się seria biegów dziecięcych.

Takiej frekwencji w gminie jeszcze nie było. Cieszymy się, że ta impreza ma tak duży sukces – skomentował wójt.

Fot. Róża Perszon

Trasa prowadziła wokół całej płyty lotniska i po raz pierwszy była w pełni atestowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Była to więc doskonała okazja, by obiec całe lotnisko i podziwiać tereny, które na co dzień są niedostępne dla cywili.

Dla pierwszych 101 osób, które dobiegną na metę Instytut Pamięci Narodowej z Oddziałem w Gdańsku przygotował nagrody. Jak na zawody przystało, nie obyło się także bez medali – charakterystycznych swoim wyglądem i barwami.

Fot. Róża Perszon


Chociaż właściwy dzień świętowania niepodległości przypada na 11 listopada, to gmina Kosakowo świętowanie rozpoczęła już w piątek (8 listopada), punktualnie o godzinie 11:11. Uczniowie ze szkoły w Pogórzu zorganizowali spotkanie przy pomniku Józefa Klebby, gdzie odśpiewali wspólnie z wójtem Marcinem Majek cztery zwrotki Hymnu.

Zaś w niedzielę (10 listopada) w Kosakowskim centrum Kultury odbyła się Gala wręczenia statuetek Złotego Kłosa. Wyróżnione zostały trzy osoby, które zasłużyły się swoją działalnością na cześć gminy Kosakowo. Nie mogło zabraknąć także występu Gminnej Orkiestry Dętej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24