07.11.2019 15:38 1 rp/TTM

Norda FM w DAB +. Od teraz bałtycka fala będzie docierała do Gdańska

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Po cyfryzacji telewizji, nadszedł czas na radio. Norda FM dołącza do grona stacji, które od teraz dostępne są w eterze z cyfrową jakością! Słuchacze z Trójmiasta są zachwyceni.

Czym jest DAB+? To nowa technologia cyfrowa (Digital Audio Broadcasting Plus), która umożliwia emisję dźwięku cyfrowego, oferując szereg dodatkowych usług, jak przesyłanie opisów, obrazów czy informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji. Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach – bez uszczerbku dla jakości przekazu.

Ten system to nic innego jak cyfrowe radio naziemne – zaznacza Grzegorz Renusz z radia Norda FM. – Wiemy doskonale, co to cyfrowa telewizja naziemna, która wyparła tę analogową. Radio działa podobnie. Nadajemy teraz sygnał cyfrowy, a nie analogowy. Póki co, testowo odpaliliśmy taki nadajnik w Gdańsku.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Na początku technologia DAB+ testowana była tylko w Warszawie i Katowicach. Obecnie cyfrowa wersja programów nadawcy publicznego ma w zasięgu blisko 54 procent ludności naszego kraju, a do 2020 swoim zasięgiem obejmie całą Polskę.

We współpracy z operatorem telekomunikacyjnym BCAST uruchomiliśmy emisję testową sygnału Radia Norda FM z nadajnika w Gdańsku – tłumaczy Rafał Machol, kierownik ds. technicznych w Twojej Telewizji Morskiej. – Standard DAB+ pozwolił nam pojawić się w eterze w centrum największego miasta na Pomorzu. W związku z tym, że w analogowym FM brakuje wolnych częstotliwości na uruchomienie nowych nadajników, cyfrowe radio wydaje się być dobrą drogą na zwiększenie zasięgu lokalnych stacji takich jak nasza.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Radio Norda FM cały czas testuje nowe możliwości i stara się wykraczać poza granice powiatu wejherowskiego i puckiego, a przy okazji nowych lokalizacji, spotkała ich miła niespodzianka.

Była to nasza słodka tajemnica, chcieliśmy naszych słuchaczy oficjalnie poinformować o tej nowinie, ale okazało się, że to oni nas ubiegli – śmieje się Grzegorz Renusz. – Dali znam znać, że mogą nas posłuchać w Gdańsku za poradnictwem DAB.

Źródło. Słuchacz

Zachęcamy do słuchania Nordy w Gdańsku na kanale 5D, w standardzie DAB+ i przekazywania do redakcji informacji o tym, gdzie słychać radio.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24