06.11.2019 16:41 1 rp

Święto 11 listopada: gdzie będzie można świętować

Zdjęcie ilustracyjne, fot. archiwum

Pikniki militarne, festyny, koncerty i parady niepodległościowe – powiat wejherowski i pucki będzie świętować z rozmachem sto pierwszą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gdzie można się zjawić i o której godzinie – żeby zobaczyć najwięcej?

Tradycyjnie w Dzień Niepodległości samorządy, domy kultury i instytucje kulturalne szykują dla mieszkańców wiele niespodzianek. W tym roku jest jednak problem, bo z okazji 11 listopada, warto być w kilku miejscach naraz.


Wejherowo – inwestuje w sport

Tego dnia na ulicach miasta będą wyróżniały się dwa kolory: biały i czerwony. Samorządowcy z Wejherowa mają już gotowy plan działania.

Obchody rozpocznie o godzinie 10:00 Niepodległościowy Marsz Nordic Walking, który wyruszy sprzed wejherowskiego ratusza. O godzinie 11:00 odbędzie się Msza święta w kościele pw. Trójcy Świętej, w intencji ojczyzny. W samo południe na Placu Jakuba Wejhera wszyscy zebrani zrobią sobie pamiątkowe zdjęcie i odśpiewają Hymn Polski.

Serdecznie zapraszam przede wszystkim mieszkańców Wejherowa, powiatu ale także gości na wspólne nieświętowanie. To dzień szczególny i w taki właśnie sposób chcemy go świętować – zachęca Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Źrodło. Wejherowo.pl

Głównym punktem uroczystości będzie biało-czerwona parada niepodległościowa, która wyruszy sprzed wejherowskiego ratusza do Parku Miejskiego. Tam wspólne świętowanie rozpocznie się około 13:00. Natomiast o godzinie 18:00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbędzie się VI Maraton Pieśni Patriotycznej.

Dla uczestników przemarszu przygotowaliśmy patriotyczne chorągiewki i śpiewniki – zaznacza Gabriela Lisius.

Źrodło. Wejherowo.pl


Reda – lokalny patriotyzm

Swoje uroczystości przygotowała także Reda. Te rozpoczną się od Mszy świętej o godzinie 10:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny.

Po mszy koncert naszego kameralnego chóru, później tradycyjnie składamy kwiaty pod tablicą umieszczoną na kościele, upamiętniającą pomordowanych mieszkańców Redy podczas drugiej wojny światowej – mówi Tomasz Wiśniewski, dyrektor Fabryki Kultury w Redzie.

Źrodło. TTM

Przemarsz delegacji i orkiestry pod siedzibę OSP, odsłonięcie tablicy poświęconej założycielom jednostki straży pożarnej. Tam też w samo południe odbędzie się wspólne odśpiewanie hymnu państwowego oraz program artystyczny i poczęstunek.

To wyjątkowa data, myślę, że nikt nie powinien zostać obojętny w tym dniu i powinien przyjść razem z nami i pokazać swoją solidarność z biało-czerwoną – dodaje Tomasz Wiśniewski.


Rumia – stawia na militaria

Dużo ciekawych atrakcji czeka także tych, którzy zechcą święto spędzić w Rumi, gdzie po Mszy świętej, około godziny 14:00 odbędzie się tradycyjny przemarsz.

W przemarszu wezmą udział pojazdy wypożyczone z muzeum w Dąbrówce, są to pojazdy wojskowe, czołgi – wylicza Ariel Sinicki, przewodniczący Rady Miejskiej Rumi. – Pojawią się także pojazdy z czasów PRLu, nie zabraknie również rekonstruktorów historycznych - dodaje.

Źrodło. UM Rumia

Tak przebrani i w dobrych nastrojach wszyscy przemaszerują ulicami Dąbrowskiego, Starowiejską, Dębogórską, aż do ulicy Chełmińskiej, gdzie odbędzie się festyn wojskowy.

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert patriotyczny w wykonaniu wokalistów i Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej – podsumowuje Ariel Sinicki.

Źrodło. Rumia.eu


Gmina Wejherowo – obchodzi dwie ważne daty

Źródło. UG wejherowo

Pod znakiem obchodów Święta Niepodległości gmina Wejherowo świętuje również 85-lecie. 10 listopada odbędzie się uroczysty biało-czerwony marsz, który wyruszy o godzinie 11:15 z Gminnego Placu Pamięci w Bolszewie do ArtParku. Tam odśpiewane zostaną pieśni patriotyczne i będzie można poczęstować się żołnierską grochówką. Natomiast 11 listopada o 18:00 w kościele w Bolszewie, zostanie odprawiona Msza święta za ojczyznę.

Celowo zmieniliśmy datę naszego przemarszu, żeby mieszkańcy nie musieli wybierać, na którą imprezę chcą pójść – komentuje Krzysztof Sapiecha, kierownik Referatu oświaty i Spraw Społecznych. – Nasze są dzień szybciej liczymy zatem na dużą frekwencję i dobrą zabawę – dodaje.


Powiat pucki - bije rekordy

W powiecie puckim główne obchody odbędą się w samym Pucku. Już w piątek o godzinie 12:00 miasto po raz piąty zaprasza mieszkańców na miejski rynek.

Tam odbędzie się bicie rekordu, bo pojawić się ma największy wzór serca z ludzi. To pomysł zgłoszony już do biura bicia rekordów. Do tej pory wszystkie cztery próby okazały się skuteczne – zaznacza Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Źrodło. TTM

Tego dnia o godzinie 13:00 odbędzie się także odsłonięcie muralu powstającego przy ulicy Morskiej, odśpiewanie Hymnu do Bałtyku, a następnie poczęstunek, który odbędzie się na Zielonej Plaży. To jednak nie koniec pomysłów na świętowania

Mamy także dyktando z nagrodami. Oddzielnie dla dzieci, młodzieży i dorosłych – podkreśla burmistrz.

Źrodło. TTM

Zwieńczenie puckich uroczystości odbędzie się 11 listopada podczas oficjalnych obchodów, które zaczną się od Mszy świętej, w tamtejszej farze.

Źrodło. TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24