06.11.2019 09:30 7 rp/TTM

Wystawki na telefon: Taką m.in. decyzję podjęli radni w Wejherowie

Fot. Marek Trybański/TTM

W wejherowskim ratuszu, we wtorek (5 listopada) odbyła się dzisiaj nadzwyczajna sesja rady miasta. Podjęto na niej m.in. uchwały związane ze zmianami w budżecie czy kwestią gospodarowania odpadami.

Jednym z ważniejszych tematów podejmowanych podczas obrad był wywóz przedmiotów wielkogabarytowych. Dotychczas było tak, że dwa razy w roku, w określonych terminach, mieszkańcy mogli wystawiać przy ulicy tego typu odpady (np. stare meble).

To powodowało sporo zamieszania – zaznacza Jacek Gafka, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa. – W tej chwili będzie można tego typu usługę z pozbyciem się niepotrzebnych przedmiotów zgłosić telefonicznie do zakładu usług komunalnych. W ciągu pięciu dni taki przedmiot wielkogabarytowy zostanie zabrany.

Wychodzimy naprzeciw mieszkańcom. To oni będą mogli decydować, kiedy chcą usunąć odpady. Nie będzie też okresowego nagromadzenia opadów na ulicach Wejherowa podczas wystawek. To bardzo dobre rozwiązanie – podkreślał podczas dyskusji radny Rafał Szlas.

Fot. Marek Trybański/TTM

Inna kwestia poruszana podczas sesji nadzwyczajnej dotyczyła także odpadów komunalnych i wprowadzenia obowiązku selektywnej zbiorki odpadów BIO (odpadki warzywne i owocowe, resztki żywności pochodzenia roślinnego) i określenia warunków ich odbioru. Między innymi ten temat będzie przedmiotem szerokiej akcji informacyjnej skierowanej do mieszkańców, aby przygotować w Wejherowie wejście w życie nowego systemu od 1 marca 2020 r.

Wśród uchwał znalazła się także jedna związana z Węzłem Śmiechowo. Zdaniem radnych stary plan zagospodarowania przestrzennego trzeba dopasować do sytuacji, która panuje na drogach.

Stary plan nie zawierał wszystkich połączeń drogowych i dzisiaj trzeba go uaktualnić – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Fot. Marek Trybański/TTM

Przypomnijmy, że wspomniana inwestycja jest rozłożona jeszcze na dwa etapy. Pierwszy z nich to wiadukt kolejowy, który, zgodnie z porozumieniem, ma zrealizować PKP. Drugi, czyli tunel pod ulicą Gdańską, ma wybudować miasto. Władze Wejherowa czekają też na środki z budżetu centralnego, a o przeznaczeniu pieniędzy, choć mniejszych, także debatowano wczoraj. Wśród zmian budżetowych znalazły się przesunięcia finansowe, w tym m.in. w kwocie dodatkowych 200 tysięcy złotych na utwardzanie dróg.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24