06.09.2019 12:10 0 mike/Gdynia.pl

Kosakowski cmentarz będzie znacznie większy

Źródło: Gdynia.pl

Cmentarz w Kosakowie – największa czynna nekropolia w pobliżu Gdyni – ma zostać powiększony o około 3,5 ha, czyli o 30 procent. Gdynia właśnie ogłosiła przetarg na jego rozbudowę. Oprócz niezbędnej infrastruktury, na terenie mają się pojawić m.in. 260 nowo nasadzonych drzew.

Obecnie cmentarz w Kosakowie zajmuje powierzchnię około 11 ha. Rocznie odbywa się tutaj około 600 pogrzebów. Ostatnio nekropolia była rozbudowywana pięć lat temu. Planowana obecnie rozbudowa ma zapewnić miejsce pochówków na kolejnych osiem lat.

Dwa pozostałe cmentarze – Witomiński i na Małym Kacku przy ul. Spokojnej – są już zamknięte, co oznacza, że nowe pochówki są dopuszczane tylko w miejscu grobów, które uległy likwidacji lub w już istniejących grobach rodzinnych. Kwestie te są regulowane odpowiednimi przepisami – wyjaśnia Anna Rydzewska, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Gdyni.

Zakres rozbudowy cmentarza obejmuje roboty ziemne, wraz z ukształtowaniem terenu. Wykonane zostaną też roboty drogowe, powstaną nowe schody terenowe. Inwestycja przewiduje budowę sieci wodociągowej i punktów czerpania wody. Oprócz tego powstaną mury oporowe, palisady i balustrady ochronne.

Trzeba także wybudować sprawny system odprowadzania deszczówki, oświetlenie, monitoring, ustawić ławki, posadzić drzewa, krzewy, urządzić trawniki. Cieszy fakt, że pojawi się ponad 260 nowych drzew. Szukamy wykonawcy tych prac i mam nadzieję na sprawne wyłonienie firmy, która to wszystko wykona – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Źródło: Gdynia.pl

Cmentarz w Kosakowie jest dość młodą nekropolią – powstał w 1992 roku. Na jego terenie działają biura, kwiaciarnia i kaplica. Cały teren jest monitorowany. Odwiedzający mają do dyspozycji ławki, krany z bieżącą wodą, także narzędzia ogrodnicze i konewki. Od 2011 roku na cmentarzu znajduje się tzw. Kwatera amerykańska – obszar w całości pokryty trawą, na którym miejsca pochówków oznaczone są jedynie pionowymi tablicami, bez tradycyjnych nagrobków. Dwa lata temu zorganizowano też w Kosakowie Kwaterę leśną, gdzie – już po kremacji – upamiętnia się zmarłych na głazach narzutowych. Pielęgnacją obu kwater zajmuje się zarządca cmentarza.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24