07.09.2019 15:30 4 raz

Niesamodzielne osoby otrzymają wsparcie ‘500 plus’

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Można już składać wnioski w ramach świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie rozpatrywał je od października.

Nowe świadczenie, które zamierza przyznawać rząd, potocznie nazywane jest „500+ dla niepełnosprawnych”. Co jednak ważne, w przyznaniu wsparcia finansowego, decydujący jest nie stopień niepełnosprawności, a posiadanie ważnego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Osoby, które nie mają takiego orzeczenia, po złożeniu wniosku o świadczenie zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Orzeczenie muszą mieć także seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia i z racji wieku ZUS z urzędu przyznał im dodatek pielęgnacyjny. Co ważne, ZUS będzie honorował też wydane przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenia, zaliczające wnioskodawcę do I grupy inwalidów – poinformował Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Aby otrzymać wsparcie, poza wspomnianym orzeczeniem, trzeba być pełnoletnim, mieszkać na terytorium Polski, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych, finansowanych ze środków publicznych, nie może przekraczać kwoty 1600 zł brutto. Aby je dostać, trzeba złożyć wniosek (formularz ZUS ESUN). Może to zrobić sam zainteresowany lub jego pełnomocnik. Formularz można znaleźć na stronie zus.pl oraz w każdej placówce zakładu.

We wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, chyba że jest ono w posiadaniu ZUS. Ci, którzy nie mają takiego orzeczenia, powinni dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające wpływ na wydanie orzeczenia. Może to być np. karta badania profilaktycznego, dokumentacja rehabilitacji leczniczej lub zawodowej oraz zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku. Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności powinny je także dołączyć – radzi Cieszyński.

Wysokość wsparcia dla osoby, która dotychczas otrzymywała świadczenia w kwocie 1100 zł lub niższej, wyniesie 500 zł. Ci natomiast, których obecnie łączna kwota świadczeń wynosi 1100–1600 zł, dostaną różnicę między kwotą swoich świadczeń a 1600 zł.

Szacunkowa liczba osób, które na Pomorzu mogą ubiegać o świadczeniu uzupełniającym, to ponad 45 tys.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24