20.08.2019 11:40 2 NW

Alianci znów zwyciężą. Rusza XIV edycja D-Day Hel

Fot. archiwum TTM

W środę (21 sierpnia) rozpocznie się jedna z największych, a z pewnością najdłuższych imprez rekonstrukcyjnych w Polsce. Mowa o XIV edycji D-Day Hel 2019, czyli odtworzeniu na helskiej plaży lądowania Aliantów w Normandii. Koncerty, parady, inscenizacje, pokaz sztucznych ogni – to tylko część atrakcji, które czekają na półwyspie.

D-Day Hel co roku pozwala odwiedzającym przenieść się w czasie. To inscenizacja bojowego desantu na Hel z udziałem pasjonatów historycznych rekonstrukcji wojskowych. Miasto Hel, ze swoimi odrestaurowanymi obiektami z okresu II wojny światowej oraz plażą, idealnie nadaje się na organizację tego wydarzenia historycznego. Na przybyłych czeka m.in. prezentacja wojskowego sprzętu i pojazdów. Celem jest prezentacja młodzieży historii w sposób spektakularny, a przez to – przestępny. Dowodem mogą być tłumy i spore zainteresowanie. Oprócz olbrzymiej dawki historii, nie zabraknie też kultury czy mody. W czwartkowy wieczór, z okazji 75. rocznicy lądowania w Normandii, odbędzie się projekcja filmu wojennego „Szeregowiec Ryan”.

Fot. archiwum TTM

Fot. archiwum TTM

W inscenizacji najważniejsze są wydarzenia z 1944 roku. Impreza nawiązuje do historycznego D-Day. Lądowanie w Normandii rozpoczęło największą operację desantową II wojny światowej.

Widowisko to na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Helu – odbywa się już po raz czternasty i zgodnie z planem trwać będzie przez pięć dni. D-Day to przede wszystkim zaangażowanie ponad 200 rekonstruktorów z całego kraju i ogrom sprzętu, jakim się dawniej posługiwały się wojska. Mieszkańcy półwyspu i turyści mają okazję zobaczyć chociażby pojazdy pancerne, kołowo-gąsienicowe, transportery opancerzone i czołgi.

Fot. archiwum TTM

Rekonstruktorzy tworzą okopy, przygotowują broń i wiernie odtwarzają codzienność, jaka towarzyszyła życiu na froncie. Lecz żywa lekcja historii na broni i wybuchach się nie kończy. Podczas imprezy będzie można wziąć udział w konkursie „Moda lat 40.” i poczuć, jak czas cofa się o 75 lat. Konkurs odbywać będzie się w czterech kategoriach: moda damska/moda męska/moda dziecięca i młodzieżowa/rekonstrukcja sylwetki historycznej cywilnej i militarnej. Do zgłoszenia trzeba dołączyć krótki opis swojego outfitu, który zaprezentowany zostanie podczas konkursu.

Fot. archiwum TTM

Główna inscenizacja, czyli „Lądowanie na plaży Utah”, będzie miała miejsce w sobotę, o godzinie 16:00. Poniżej szczegółowy harmonogram wydarzenia.

Źródło: D-Day Hel/Facebook


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24