03.08.2019 09:30 0 raz

Środki na ‘opiekę wytchnieniową’ trafią do samorządów

Zdjęcie ilustracyjne/PUW

Wojewoda pomorski podpisał umowy na świadczenia w ramach tzw. programu wytchnieniowego, polegającego na pomocy w opiece nad osobami niepełnosprawnymi. Dotacje trafią również do samorządów Kaszub Północnych.

Tak zwana opieka wytchnieniowa to finansowany z Funduszu Solidarnościowego program dla osób opiekujących się dziećmi i osobami niepełnosprawnymi. Jak uściślają przedstawiciele resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, „program kierowany jest do dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, których członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę, wymagają wsparcia w postaci przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki na tym osobami".

W ramach Programu gmina lub powiat może otrzymać wsparcie finansowe na koszty realizacji usług opieki wytchnieniowej w wysokości do 80 procent kosztów – podali ministerialni urzędnicy.

Jak podaje portal Niepełnisprawni.pl, z pomocy skorzystać będzie można w ośrodkach opieki dziennych lub całodobowych. Rodziny z kolei będą mogły liczyć m.in. na wsparcie psychologiczne.

W ramach programu do gminy Gniewino trafi 11 635 złotych, do gminy Luzino – 58 176 zł, do gminy Łęczyce – 21 524 zł, a do gminy Wejherowo – 19 392 zł.

Jeśli chodzi o miasta, to na wsparcie mogą liczyć Gdynia, która otrzyma prawie 535,5 tysiąca złotych, Rumia – 29 088 zł oraz Władysławowo – 87 264 zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24