26.06.2019 11:00 0 Gol

W Gdyni odbędą się Mistrzostwa Europy OCR

Mat. pras.

To będzie gratka dla miłośników biegania. W czwartek (27 czerwca) w Gdyni rozpoczną się Mistrzostwa Europy OCR w biegach z przeszkodami. Zawody potrwają do najbliższej niedzieli.

Na przestrzeni ostatnich lat widzimy, jak zainteresowanie OCR’em (biegami przeszkodowymi) mocno rośnie i zyskuje na popularności. Z roku na rok przybywa zawodników i drużyn, a sama dyscyplina staje się coraz bardziej profesjonalna. O popularności OCR świadczą także statystyki z poprzednich mistrzostw.

W 2016 roku na Mistrzostwach Europy OCR w Nijmegen w Holandii obecni byli przedstawiciele 23 krajów. Rok później, również w Holandii, ale tym razem we Flevonice, udział wzięło już 27 krajów. Ubiegłoroczne Mistrzostwa w Esbjerg w Danii zarejestrowały aż 32 państwa! Imponująca jest także liczba zawodników biorących udział w tym wydarzeniu. W 2016 roku było ok. 600 osób, a w 2018 roku – już ponad 3000. Podczas IV edycji w Polsce spodziewamy się ok. 4000 zawodników z całej Europy. Dodatkowo podczas ostatniego dnia mistrzostw w niedzielę zorganizowany zostanie bieg OPEN, w którym każdy będzie mógł wystartować oraz bieg dla dzieci. W dniu otwartym spodziewamy się kolejnych 2000 uczestników.

W ramach Mistrzostw Europy OCR 2019 odbędą się następujące biegi:

Short Course/Bieg krótki – 5 km bieg z 40 przeszkodami;

Standard Course/Bieg Standardowy – 15 km bieg z 60 przeszkodami;

Team Relay/Bieg drużynowy – 9 km bieg z 60 przeszkodami;

Ninja Track – Nowy ultrakrótki dystans (150 m) z dżunglą przeszkód;

Open Race/Bieg otwarty – 5 km bieg z 40 przeszkodami. Ponieważ OCR jest dla każdego;

Kids Course/Bieg dla dzieci – ponieważ OCR to zabawa i przygoda!

Aby wystartować w kategoriach mistrzowskich Elite i Age Group (wiekowych) w trzech głównych biegach (Short, Standard i Team Relay), wymagane jest zdobycie kwalifikacji, czyli osiągnięcie odpowiedniego miejsca/wyniku w wyznaczonych biegach kwalifikujących do Mistrzostw Europy. Dodatkowo w każdym z tych biegów startuje kategoria Journeyman, która takich kwalifikacji nie wymaga, a podczas samego wyścigu rządzi się tymi samymi prawami i zasadami. Te zasady to m.in. system opaskowy i wymóg pokonania przeszkody samodzielnie. Liczba prób jest nieograniczona, a w przypadku braku możliwości jej pokonania, zawodnik traci opaskę, co eliminuje go z walki o medale.

Uczestnicy bez opaski dalej biorą udział w zawodach kontynuując pokonywanie trasy, natomiast ich rezultat klasyfikuje ich ostatecznie poza zawodnikami, którzy opaski do mety doniosą. Nowością na zawodach rangi mistrzowskiej jest Ninja Track, który nie wymaga uzyskania kwalifikacji. Tor ten, umieszczony na arenie stadionu, zapewni z jednej strony spektakularne widowisko, a z drugiej emocjonujące pojedynki wśród uczestników. W serii Open oraz Kids, dozwolone jest pomaganie, a za niepokonanie przeszkody przewidziane są zadania karne.

Organizatorem Mistrzostw Europy OCR jest Europejska Federacja Sportów Przeszkodowych (EOSF, European Obstacle Sports Federation). Szczegóły dotyczące kwalifikacji na zawody są dostępne pod tym linkiem. Zapisy na wydarzenie są możliwe tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24