19.05.2019 10:30 2 raz

Poszerzą plaże piaskiem z dna morza

Fot. Urząd Morski w Gdyni

W czerwcu rozpoczną się prace polegające na budowie plaż poprzez refulację. Efektem ma być poszerzenie terenów nadmorskich. Ekipy pojawią się m.in. w Jastrzębiej Górze i na Półwyspie Helskim.

Jak podaje Urząd Morski w Gdyni, refulacja polega na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie – rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. Dzięki tym działaniom, plaże w Jelitkowie, gdzie rozpocznie się cały proces, zostaną poszerzone o około 40 metrów.

Celem tych działań jest ochrona brzegu morskiego przed erozją – poinformowała Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni.

Niestety, nie obędzie się bez utrudnień. Na czas prac bowiem poszczególne odcinki plaż będą sukcesywnie zamykane. Chwilowo ucierpi też estetyka wybrzeża.

Początkowo urobek, który pojawi się na plaży, będzie miał ciemną, niezbyt atrakcyjną wizualnie barwę, która w ciągu kilku dni wskutek działania słońca i wiatru zjaśnieje — wyjaśnia przedstawicielka urzędu. – Jest to proces naturalny i wynika z faktu, że urobek to, jak wspomniano powyżej, mieszanka piasku i wody, która musi odpłynąć i odparować. Należy podkreślić, że piasek planowany do refulacji został przebadany pod względem chemicznym i nie zawiera substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska.

Prace na plażach w regionie potrwają od czerwca do września. O poszczególnych terminach Urząd Morski w Gdyni ma sukcesywnie informować. Do refulacji przewidziane są plaże w Brzeźnie, Jastrzębiej Górze, Ostrowie, Karwi, Helu, Kuźnicy, Sztutowie, Stegnie i na Westerplatte.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24