12.05.2019 13:10 0 Kwt/UM Gdynia

Nie mówią, ale potrafią się komunikować

źródło: gdynia.pl

Nowy sprzęt do komunikacji alternatywnej i specjalna aplikacja MÓWIk trafiła do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gdyni, gdzie prowadzona jest specjalna terapia logopedyczna. Korzystają z niej uczniowie, którzy mają trudności w mówieniu lub ich mowa nie spełnia wszystkich funkcji komunikacyjnych.

Program MÓWIk ma dużą bazę symboli, czyli tzw. tablic komunikacyjnych, które po wskazaniu na tablecie są odczytywane przez syntezę mowy. Do tej pory nauczyciele porozumiewali się z uczniem korzystając z prostych graficznie obrazów papierowych, tzw. piktogramów podzielonych na kilkadziesiąt kategorii. Uczeń wskazywał właściwy obrazek, który odzwierciadlał to, co chciał powiedzieć w danym momencie.

Zanim otrzymaliśmy MÓWIk, dysponowałam piktogramami w wersji papierowej oraz urządzeniami do komunikacji alternatywnej z ograniczoną pojemnością zapisu informacji. Często było to trudne do ogarnięcia, a obecnie piktogramy znajdują się w jednym miejscu i są dostępne dla potencjalnego użytkownika „tu i teraz”. MÓWIk wyposażony jest w tablice komunikacyjne, które mogą być rozwijane w zależności od możliwości komunikacyjnych i potrzeb danego ucznia. Dobieramy je w taki sposób, by uczeń mógł optymalnie z nich korzystać – mówi Agnieszka Adamczyk, neurologopeda ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gdyni.

Teraz uczeń może wyrażać swoje uczucia i potrzeby oraz porozumiewać się werbalnie z otoczeniem.

Terapeuta, posługując się znakami, wspiera graficznie sygnały, które docierają droga słuchową. Dla niektórych uczniów jest to bardzo ważne, gdyż często bywa tak, że funkcja rozumienia mowy jest zaburzona – podkreśla Agnieszka Adamczyk.

Sprzęt i oprogramowanie został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

źródło: gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24