02.05.2019 12:00 0 mike/ncbr.gov.pl/AMW Gdynia

Akademia Marynarki Wojennej pozyskała ponad 10 milionów złotych

Źródło: AMW Gdynia/Facebook

Znacząco poprawi się oferta edukacyjna Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, a to za sprawą pozyskania ponad 10 milinów złotych w ramach konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Zintegrowany Program Uczelni”. Środki zostaną przeznaczone m.in. na stworzenie nowatorskich laboratoriów i rozwój nowych kierunków kształcenia.

W ubiegły czwartek (25 kwietnia) rozstrzygnięto konkursy „Zintegrowane Programy Uczelni” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W ich ramach do uczelni trafi łącznie 1,2 miliarda złotych na poprawę jakości kształcenia w polskich ośrodkach akademickich i dostosowanie programów studiów do potrzeb regionów. Ze wsparcia skorzysta 111 ośrodków, które będą realizować 158 projektów.

Mimo że program działa dopiero od dwóch lat, to w tym czasie udało się osiągnąć ogromne efekty – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało łącznie w dwóch edycjach 2,8 miliarda złotych na nowatorskie programy kształcenia, z których większość już funkcjonuje na wielu polskich uczelniach. Dzięki nim studenci będą lepiej przygotowani na czekające ich wyzwania zawodowe, co przełoży się na efektywność polskiej gospodarki – mówił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jednym z beneficjentów programu jest Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Uczelni udało się pozyskać ponad 10 milionów złotych. Większość środków – ponad sześć milionów złotych – trafi do Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich. Fundusze zostaną przeznaczone na stworzenie Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości oraz Laboratorium Kryminalistyczno-Detektywistycznego.

To jednak nie wszystko. Dzięki dodatkowym środkom, osoby, które zdecydują się na studiowanie w gdyńskiej uczelni, będą mogły wybrać nowe kierunki, takie jak: cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo w transporcie spedycji i logistyce, kryminalistyka z detektywistyką oraz dyplomacja.

Obecnie studenci wojskowi AMW kształcą się na pięciu kierunkach: nawigacji, mechanice i budowie maszyn, mechatronice, informatyce oraz systemach informacyjnych w bezpieczeństwie. Studenci cywilni mają z kolei do wyboru 13 kierunków: nawigację, informatykę, mechanikę i budowę maszyn, automatykę i robotykę, mechatronikę, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo morskie państwa, systemy informacyjne w bezpieczeństwie, technologie kosmiczne i satelitarne, stosunki międzynarodowe, wojsko w systemie służb publicznych oraz pedagogikę.

Oferta dydaktyczna gdyńskiej AMW obejmuje też kilkadziesiąt studiów podyplomowych (z reguły dwusemestralnych), w których tematyce i organizacji w pełni uwzględniono aktualne zapotrzebowanie oraz warunki rynkowe. Prowadzone są m.in. wojskowe studia podyplomowe, takie jak taktyka marynarki wojennej (WDiOM) czy morska sztuka operacyjna (WDiOM), oraz cywilne studia podyplomowe, w tym m.in.: zarządzanie kryzysowe (WDiOM), zarządzanie logistyką (WDiOM), nawigacja satelitarna (WNiUO), hydrografia morska (WNiUO) czy też ochrona danych osobowych i informacji niejawnych w stosunkach międzynarodowych (WNHiS).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24