25.04.2019 15:20 0 PM

Gdyńskie śródmieście przybliża się do listy UNESCO

Źródło: Gdynia.pl/Fot. Kamil Złoch

W Gdyni trwają Ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Wydarzenie było okazją do podzielenia się dobrą wiadomością dotyczącą starań o wpis modernistycznego Śródmieścia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wniosek o wpis na listę oczekujących zdobył właśnie niezbędną rekomendację Narodowego Komitetu UNESCO.

Działania, które poprzedzały ten wniosek, trwały wiele lat i mamy świadomość tego, że także wiele lat będzie toczyć się dalsza procedura. To ważny etap, który bardzo nas cieszy, tym bardziej, że podsumowuje lata działań, które podejmowaliśmy bezpośrednio w Gdyni. To bezpośrednia modernizacja zabytków, ale też liczne debaty, spotkania i działania, które zmieniły postrzeganie wartości historycznej naszego miasta zarówno przez mieszkańców, jak i przez gości – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Przypomnijmy – gdyńskie śródmieście, a dokładniej: jego układ urbanistyczny, już cztery lata temu uznany został za pomnik historii, który jest najwyższym krajowym wyróżnieniem nadawanym najważniejszym zabytkom Polski.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony w 1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS) i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. Na świecie dzień ten jest obchodzony 18 kwietnia.

W ubiegłych latach krajowe obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbyły się m.in. w Zamościu, Bydgoszczy czy Zakopanem. To okazja do dyskusji na temat dziedzictwa kulturowego oraz przybliżenia lokalnym społecznościom problemów jego ochrony.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24