13.04.2019 15:02 1 Kwt/UM Gdynia

Nowy terminal w Gdyni już niebawem

Źródło: Port.gdynia.pl

Publiczny terminal promowy w Gdyni zmieni się nie do poznania. Powstanie nowoczesny budynek i nowe rozwiązania drogowe. Dzięki inwestycji będzie możliwość bezpośredniego przeładunku towarów na kolej. Na Nabrzeżu Polskim w Gdyni rozpoczynają się pierwsze prace, które zmienią jakość obsługi pasażerów korzystających z promów.

Nowoczesny terminal promowy poprawi dostępność transportową do portu oraz umożliwi sprawną obsługę pasażerów i ładunków. Do gdyńskiego portu będą mogły wpływać między innymi dłuższe promy; będą także miały możliwość łatwiejszego manewrowania.

Parametry i obszar działającego obecnie terminalu promowego przy Nabrzeżu Helskim II nie pozwalają na obsługę większych statków, jak również zwiększenie liczby operatorów. Dotychczasowy terminal nie posiada również dostępu do infrastruktury kolejowej oraz ograniczona jest ilość miejsc parkingowych. Wzrost popytu na przewozy promowe przyczynił się do konieczności znalezienia odpowiedniej, nowej lokalizacji dla terminalu promowego – informuje Port Gdynia.

Statki będą mogą być obsługiwane w systemie dwupoziomowym.

Za obsługę ruchu pasażerskiego będzie odpowiadać galeria łącząca budynek terminalu ze stanowiskiem promowym. Na zewnątrz powstaną perony do obsługi komunikacji publicznej i place postojowe, w tym m.in. miejsca postojowe dla taksówek, autokarów czy autobusów komunikacji miejskiej. Co ważne, projekt obejmuje też poprowadzenie torów kolejowych – informuje UM Gdynia.

Nowy terminal promowy powinien powstać do drugiej połowy 2021 roku, jego koszt to około 290 milionów złotych.

Źródło: Port.gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24