30.03.2019 15:15 18 Kwt/Gdansk.pl

Kolejne miasta chcą uhonorować Pawła Adamowicza

źródło: Gdansk.pl

Kolejne miasta chcą uhonorować Pawła Adamowicza – teraz przyszedł czas na Wrocław i Poznań. Były prezydent Gdańska został Honorowym Obywatelem Miasta Stołecznego Warszawy, natomiast w Pradze aleja w parku Riegrovy Sady – w centrum miasta – zostanie nazwana imieniem zamordowanego prezydenta Gdańska.

Ulice, szkoły czy place będą w wielu miastach nosić imię tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. W Pradze aleja w parku w centrum miasta zostanie nazwana imieniem prezydenta Gdańska. Z pomysłem zgodził się burmistrz Pragi, Zdeněk Hřib, przypominając tuż po śmierci Havla, jako pierwsze miasto na świecie, to właśnie Gdańsk uhonorował jego imieniem jedną z ulic. Uroczystość nadania nazwy promenadzie Pawła Adamowicza planuje się w Czechach na 4 czerwca.

  • To człowiek, który od ponad 20 lat, sprawując w Gdańsku służbę, przywykł do wartości tolerancji i humanizmu utrzymywanych przez Václava Havla – powiedział Hřib o Pawle Adamowiczu.

Podobne pomysły na upamiętnienie byłego włodarza Gdańska pojawiły się także w Lublinie, Bydgoszczy, Tarnowie i Gorzowie. Natomiast w Szczecinie jeden z placów nosi już imię Pawła Adamowicza. We Wrocławiu rada miejska rozpatrywała petycję mieszkańców, którzy chcą, aby jedną z ulic w mieście nazwać imieniem zamordowanego prezydenta; pomysł został zaopiniowany pozytywnie.

W Poznaniu wciąż radni szuka odpowiednio godnego miejsca na upamiętnienie prezydenta. Paweł Adamowicz był ceniony także w Obwodzie Kaliningradzkim za lata współpracy i przyjazne gesty. Po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska pojawiła się inicjatywa, by włodarz Gdańska był tam patronem skweru.

W Gdańsku trwają przymiarki do powołania Liceum Uniwersyteckiego im. Pawła Adamowicza. Ma to być prestiżowa szkoła dla wyjątkowo zdolnych uczniów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24