30.03.2019 14:04 4 Kwt/ZDiZ Gdynia

Gdynia dba o rowerzystów i inwestuje w infrastrukturę

źródło: ZDiZ Gdynia

Nowe pasy i drogi rowerowe sprawiają, że po Gdyni rowerem jeździ się sprawnie, przyjemnie i bezpiecznie. Ponadto na terenie miasta powstają stacje naprawy i ładowania rowerów, prowadnice i podpórki. Gdynianie mogą także korzystać z rowerów systemu metropolitalnego MEVO.

Przez ostatnie lata powstało wiele ścieżek rowerowych na terenie miasta. W trakcie realizacji jest budowa drogi rowerowej pomiędzy ulicą Kościelną a Orłowską w Orłowie. W ramach budowy powstanie kilometr wydzielonej drogi rowerowej o szerokości 2,5 m wzdłuż alei Zwycięstwa.

Powstający fragment drogi rowerowej stanowi element międzynarodowej trasy R-10. Łączna jej długość w Gdyni wyniesie około 19 km. Projekt realizowany jest w ramach przedsięwzięcia strategicznego Pomorskie Trasy Rowerowe. Możliwe jest to dzięki podpisanej w 2017 roku umowie na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. W jej ramach Gdynia otrzymała ponad 8 mln złotych na budowę trasy R-10, czyli Nadmorskiego Szlaku Hanzeatyckiego – informuje Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni.

W planach jest także budowa ścieżki rowerowej w Redłowie w rejonie skrzyżowania alei Zwycięstwa i ulicy Stryjskiej. To newralgiczny fragment, który znacząco usprawni ruch rowerów w pobliżu Łużycka Office Park i Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Na ul. Morskiej powstaje pięć odcinków buspasów o łącznej długości ok. 1,3 km, w planach jest także modernizacja chodników, budowa drogi rowerowej, zatok autobusowych i przebudowa trakcji trolejbusowej.

W lipcu ubiegłego roku w ramach przebudowy skrzyżowania ulic 10 Lutego, Podjazd i Dworcowej, nad ulicą Podjazd zamontowana została kładka pieszo-rowerowa, która połączyła tereny zielone przy al. 17 Grudnia z placem przy dworcu PKP. Planowane jest też wykonanie przejazdów rowerowych przez ul. Morską na wysokości ul. Warszawskiej oraz przez ul. Nałkowskiej wzdłuż ul. Wielkopolskiej. Wśród wielu inwestycji nie zapomniano o budowie drogi rowerowej w al. Piłsudskiego, wraz z parkingiem rowerowym. Wybudowana została nowa droga rowerowa wzdłuż ul. Chwarznieńskiej i Wiczlińskiej. W Parku Kolibki rozbudowano natomiast drogę rowerową, z zastosowaniem nawierzchni wodoprzepuszczalnej.

Na długości 950 m, od wiaduktów przy stacji SKM Gdynia-Stocznia do placu Konstytucji, wytyczone zostały pasy rowerowe o szerokości 1,5 m, ruch samochodowy został uspokojony, a jazda rowerem stała się bezpieczniejsza. Wiosną planowane jest wprowadzenie pasów rowerowych na ul. Legionów. Niebawem ogłoszony zostanie także przetarg na projekt drogi rowerowej wzdłuż ul. Wielkopolskiej, od ul. Łowickiej do al. Zwycięstwa.

Ponadto w Gdyni funkcjonuje 11 stacji naprawy rowerów oraz kompresor rowerowy, zlokalizowany przy wejściu na plażę Śródmieście. W tym roku planowana jest realizacja kolejnych trzech.

Gdynia kupiła także 10 elektrycznych rowerów towarowych. Na razie mogą z nich korzystać gdyńscy przedsiębiorcy.

Także w tym mieście działa System Roweru Metropolitalnego, który jest flagowym i najważniejszym przedsięwzięciem realizowanym w ramach RPO w województwie pomorskim.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24