30.03.2019 10:03 0 Kwt/Gdynia.pl

Teatr Miejski zmieni się nie do poznania

Mat. pras.

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zmieni się nie do poznania. Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy budynku, który wpisze się w modernistyczny charakter zabudowy miasta. Autorem zwycięskiej pracy jest warszawskie biuro architektoniczne WXCA Sp. z o.o.

Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę w wysokości 40 tysięcy złotych, a jego praca została zarekomendowana do realizacji. Kolejnym krokiem są negocjacje między biurem architektonicznym a miastem.

Chcemy mieć Teatr Miejski, który z jednej strony będzie korespondował z modernistyczną zabudową Gdyni, a z drugiej – będzie nowoczesny i funkcjonalny. Projekt biura architektonicznego WXCA spełnia nasze założenia. Już niedługo gdynianie będą mogli cieszyć się nową elewacją, reprezentacyjnym wejściem głównym oraz zmodernizowanym foyer – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Teatr zyska nową elewację i zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Budynek będzie także wyższy, dzięki wyniesieniu nieużytkowanego do tej pory poddasza i przebudowie dachu.

Modernistyczna architektura miasta oraz pierwotna forma budynku sugerują zastosowanie prostych środków wyrazu w kształtowaniu elewacji – mówią architekci z biura WXCA. – Tożsamość obiektu budują zatem proste zabiegi – tynkowane ściany uzupełnione o tektonikę wgłębień podkreślających podziały pionowe, charakterystyczne dla pierwotnej elewacji budynku. Zastosowany układ podziałów w elewacji w sposób czytelny poprowadzi gości do strefy wejściowej i jednocześnie pozwoli na eleganckie wyeksponowanie nazwy teatru oraz wykorzystanie płaszczyzny ścian do stworzenia atrakcyjnej identyfikacji wizualnej obiektu.

Wejście główne zostanie przesunięte w stronę siedziby Urzędu Miasta, a drewnianą konstrukcję zastąpi żelbetowy strop oraz ściany. Jego reprezentacyjny charakter będzie podkreślała dwukondygnacyjna wysokość podcieni. Zmiany przejdzie południowa część obiektu, w skład którego wchodzi foyer, kawiarnia oraz hol wejściowy.

Foyer, na co dzień jasna i przestronna strefa wejścia do sali głównej, może zostać łatwo przekształcone w scenę. W związku z potrzebą zmiennej lokalizacji widowni i sceny przewidujemy zastosowanie sceny mobilnej, montowanej na potrzeby spektaklu w różnych częściach foyer – tłumaczą autorzy projektu. – Przewidujemy także zachowanie antresoli jako miejsca obserwacji sztuki oraz jako drugą kondygnację kawiarni.

Powiększeniu ulegnie strefa szatni. Dodatkowo druga kondygnacja wzbogaci się o pomieszczenie konferencyjne pozwalające na organizację spotkań, warsztatów czy kameralnych wydarzeń. Projekt nie zakłada modernizacji widowni dużej sceny.

Maksymalny koszt realizacji przebudowy teatru wynosi 14,3 mln zł brutto. Szacowany termin rozpoczęcia inwestycji to 2021 rok.

Mat. pras.

Mat. pras.

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...