14.03.2019 09:00 3 Kwt/UM Gdynia

Odkorkują dojazd na północ Gdyni? Wiadukt na Puckiej coraz bliżej

Fot. Marcin Miotacz/archiwum

Kilkukilometrowe korki to codzienność kierowców, którzy w godzinach szczytu komunikacyjnego muszą się dostać na północ Gdyni. Ci, którzy wybierają przejazd ulicą Pucką, zamiast zatłoczoną Estakadą Kwiatkowskiego, mogą zyskać kilka dodatkowych minut lub… utknąć w korku przed szlabanem kolejowym. Planowane inwestycje miasta i kolejarzy mają to zmienić.

Długo wyczekiwany wiadukt nad torami na ulicy Puckiej w Gdyni coraz bliżej. W minionym roku opracowano koncepcję jego budowy, teraz jest pomysł na sfinansowanie inwestycji. Dzięki niej dojazd z Chyloni na Pogórze, Obłuże czy Oksywie będzie znacznie bardziej komfortowy i zajmie mniej czasu. Obecnie między miastem a spółką PKP PLK i z Zarządem Morskiego Portu Gdynia trwają rozmowy. Gdynia chce, aby inwestycja została zakwalifikowana do dofinansowania z projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami”, którego koordynatorem są PLK. Realizacja zaś nastąpi równolegle z projektem PLK pn. "Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni”.

Nasze rozmowy idą w dobrym kierunku. Dla Gdyni to projekt strategiczny, oczekiwany od wielu lat. Jego realizacja poprawi komfort życia mieszkańców oraz warunki prowadzenia i rozwijania biznesu. Wiadukt polepszy układ komunikacyjny Gdyni i spowoduje, że dojazd do dzielnic północnych znacznie się skróci. Koncepcja wykazała, że najlepszym wariantem dla tego wiaduktu jest konstrukcja wantowa o trzech przęsłach – zapowiada Marek Łucyk, wiceprezydent ds. rozwoju.

Mat. pras.

Dzięki inwestycji i przebudowie układu drogowego, poprawi się dostęp do terenów przy ulicy Żarnowieckiej, które przeznaczone są pod obiekty usługowe, produkcyjne, składy, magazyny oraz urządzenia komunikacji samochodowej. Przebudowa uwzględni także planowaną budowę węzła drogowego, który połączy w przyszłości ulicę Pucką z Drogą Czerwoną. Wiadukt wpłynie także na poprawę warunków transportu towarów do gdyńskiego portu.

Niestety, nie unikniemy wyburzenia części istniejących budynków. Chcę zapewnić mieszkańców, że nie zostaną pozostawieni sami sobie. Mniej więcej za rok znany będzie harmonogram prac przy budowie wiaduktu, wówczas wszyscy właściciele budynków otrzymają od nas kompleksową informację, na co mogą liczyć. Już dzisiaj chciałbym zapewnić o kompleksowym wsparciu Miasta Gdyni w tej trudnej dla Państwa sytuacji. Każdy właściciel otrzyma odszkodowanie za utraconą nieruchomość – uspokaja Marek Łucyk.

Budowa wiaduktu ruszy najwcześniej w 2021 roku, a jej zakończenia możemy się spodziewać w 2023 roku. Zakres planowanych robót będzie obejmować budowę samego obiektu, przebudowę układu drogowego w jego otoczeniu, w tym fragmentu ulicy Puckiej, oraz przebudowę sieci energetycznej, sieci wodno-kanalizacyjnej, kanalizacji deszczowej, sieci gazowej i cieplnej, a także sieci teletechnicznych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24