20.02.2019 09:20 2 mike/BLMW

Gdyńscy lotnicy zbierają fundusze na swój sztandar

Fot. archiwum/BLMW

Strzegą granic oraz służą ludzkiemu życiu, i to dosłownie. Tylko w 2019 roku już dwukrotnie dostarczyli serce do przeszczepienia. Mowa o lotnikach z gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, którzy w 2019 roku świętują swoje 25-lecie. W związku z jubileuszem dowództwo wyraziło chęć uzyskania sztandaru wojskowego. Na to jednak potrzebne są środki.

Sztandar ma powstać z inicjatywy gdyńskiego dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Pomysł spotkał się z aprobatą byłych lotników morskich, a zgodę na jego realizację wyraził też minister obrony narodowej.

Obecnie na potrzeby przedsięwzięcia zawiązano Komitet Honorowy Fundatorów Sztandaru, który zbiera środki konieczne do realizacji tego celu. Każdy może wesprzeć gdyńskich lotników, wpłacając pieniądze na specjalnie utworzone konto:

BGŻ BNP PARIBAS

18 1600 1114 1870 6967 7000 0003

STOWARZYSZENIE SENIORÓW LOTNICTWA WOJSKOWEGO RP ODDZIAŁ GDYŃSKI MORSKI KLUB SENIORÓW LOTNICTWA

Projekt sztandaru, źródło: BLMW

O akcjach gdyńskich lotników morskich, ratujących zdrowie i życie, nie tylko na morzu, pisaliśmy już wielokrotnie, m.in. w tym artykule czy tutaj. Działania z użyciem śmigłowców i samolotów Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa polskich granic, ale również pasażerów na statkach, okrętach bądź kutrach. O skali działań może świadczyć fakt, że do lutego 2019 roku lotnicy z gdyńskiej brygady przeprowadzili już 641 akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Wciąż pozostają w gotowości do podejmowania działań ratowniczych z powietrza na obszarze 30 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni morza.

Domeną Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej jest realizacja specjalistycznych operacji lotniczych nad obszarami morskimi – od zwalczania okrętów podwodnych, przez rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, po misje poszukiwawczo-ratownicze na Bałtyku oraz w strefie przybrzeżnej. Inne zadania to transport ludzi i sprzętu. Na początku XXI wieku definitywnie wycofano ze lotnictwa MW samoloty z napędem odrzutowym, co wpłynęło na zmianę struktur: dywizjony lotnicze przekształcono w eskadry, a bataliony zabezpieczenia stały się bazami lotniczymi MW, przejmując rolę elementu logistycznego. W styczniu 2011 roku wszystkie jednostki skonsolidowano w dwie Bazy Lotnictwa Morskiego, podległe Dowództwu BLMW. W lipcu 1996 roku Brygada Lotnictwa MW otrzymała nazwę wyróżniającą: Gdyńska oraz imię kmdr. pil. Karola Trzaski-Durskiego, jednego z pionierów lotnictwa morskiego i jego współtwórcy, dowódcy międzywojennego Morskiego Dywizjonu Lotniczego, funkcjonującego w latach 1923–1939. Święto Brygady wyznaczono na dzień 15 lipca, co stanowi bezpośrednie odniesienie do święta Morskiego Dywizjonu Lotniczego oraz pierwszego lotu polskiego samolotu nad Zatoką Pucką, którego dokonał chor. Andrzej Zubrzycki, zaledwie dwa tygodnie po utworzeniu Bazy Lotnictwa Morskiego, 20 lipca 1920 roku. W grudniu 2007 roku nadano BLMW odznakę pamiątkową, zaś w czerwcu 2015 roku oznakę rozpoznawczą Dowództwa BLMW.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...