04.02.2019 11:45 2 mike

Znamy wykonawcę dworców w Chałupach i Żelistrzewie

Fot. TTM/archiwum

Obiekty dworcowe na miarę XXI wieku mają powstać na linii helskiej, w Chałupach i Żelistrzewie. Jak informują przedstawiciele PKP SA, wyłoniono wykonawcę 20 dworców na terenie ośmiu województw. Za realizację inwestycji będzie odpowiadać konsorcjum firm Helifactor i MERX.

O tym, że budowa obiektów dworcowych w Chałupach i Żelistrzewie znalazła się na ogólnopolskiej liście 20 dworców nowej generacji, które mają powstać w ośmiu województwach, informowaliśmy już w październiku 2018 roku. Wówczas okazało się, że problemem są koszty. Według pierwotnych założeń PKP SA zamierzały przeznaczyć na ich realizację niespełna 55 milionów złotych, podczas gdy najtańsza oferta opiewała na niemal 90 milionów. Ostatecznie udało się jednak dojść do porozumienia i podpisano umowę.

Konsorcjum Helifactor i MERX będzie miało około 70 miesięcy na budowę dworców. Zadania będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Wykonawcy będą odpowiadać za wykonanie dokumentacji projektowej i prac budowlanych na 20 dworcach. Obiekty będą realizowane w dwóch standardach Innowacyjnych Dworców Modułowych, różniących się funkcjonalnością. Mniejsze dworce (IDS-A), który przewidziano m.in. w Żelistrzewie, będą miały wydzieloną poczekalnie w formie półotwartej, ogrzewanej promiennikami osłony. Z kolei dworce typu IDS-B, takie jak planowany obiekt w Chałupach, mają mieć więcej udogodnień.

Zaprojektowana została zamknięta (wydzielona) poczekalnia wyposażona w klimatyzację. W IDS-ach typu B znajdą się także pomieszczenia kas biletowych oraz wydzielone przestrzenie komercyjne przeznaczone dla punktów handlowo-usługowych – informuje PKP SA.

Budowa nowych dworców zostanie dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP SA obejmujący budowę nowych, parterowych budynków z zastosowaniem proekologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED, pompy ciepła. IDS-y najczęściej zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym wymogom podróżnych. Budowa IDS-ów jest częścią realizowanego przez PKP SA. Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023, w ramach którego kolej zmodernizuje i wybuduje od podstaw łącznie około 200 dworców kolejowych w całym kraju. Znaczna część z nich to obiekty zabytkowe, które dzięki przebudowie odzyskują dawną świetność.

Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.