18.01.2019 11:02 8 PM/IPN Gdańsk

IPN przypomina opozycyjną działalność Pawła Adamowicza

Źródło: IPN Gdańsk

Paweł Adamowicz działał w konspiracji solidarnościowej – kolportował prasę i wydawnictwa podziemne. W latach 1984–1989 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W 1988 roku był współorganizatorem strajku okupacyjnego na swojej uczelni. IPN opublikowało film właśnie z tego okresu.

Paweł Adamowicz już jako uczeń I LO w Gdańsku zaangażował się w działalność niezależną. Po wprowadzeniu stanu wojennego drukował ulotki wzywające do uczestnictwa w niezależnych manifestacjach. „To był apel do udziału w demonstracji 13 stycznia 1982 roku. Napisaliśmy je na maszynie do pisania, powieliliśmy przy pomocy kalki technicznej, a następnie rozlepiliśmy na korytarzach I LO” – wspominał P. Adamowicz.

Na początku 1983 roku młodzi konspiratorzy z I LO powołali do życia grupę samokształceniowo-konspiracyjną. W styczniu 1984 roku grupa rozpoczęła wydawanie niezależnej młodzieżowej gazety „Jedynka”. Jej współredaktorem został Paweł Adamowicz. Na łamach „Jedynki” zamieszczano relacje z inicjatyw niezależnych młodzieży I LO, informowano o protestach uczniowskich w innych szkołach, wzywano do aktywnego udziału w manifestacjach, m.in. przerwach milczenia, udziału w patriotycznych demonstracjach czy bojkotu pochodów pierwszomajowych. Informowano także o represjach ze strony SB i lokalnych władz.

Paweł Adamowicz kontynuował działalność opozycyjną na studiach prawniczych. Zasadniczą rolę odegrał w 1988 roku. To właśnie tego okresu dotyczą prezentowane poniżej archiwalne nagranie i film.

W materiale widać zaangażowanie Pawła Adamowicza podczas strajków w 1988 r.

1 września 1988 roku. Ostatni dzień tzw. strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej. Trwa wiec przy bramie stoczni i Pomniku Poległych Stoczniowców, któremu towarzyszy rozrzucanie ulotek. Na filmie widzimy Pawła Adamowicza na czele Niezależnego Zrzeszenia Studentów, zmierzającego w stronę stoczni, krzyczącego „Solidarność, Solidarność!” – pisze Instytut Pamięci Narodowej.

Opracowanie materiałów: Jan Hlebowicz


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...