09.01.2019 12:55 2 PM

Co zrobić z choinką po świętach?

Fot. Marek Trybański/TTM

Każdego roku nadchodzi czas, w którym choinki kończą żywot w naszych mieszkaniach i muszą być zutylizowane. Wtedy powstaje pytanie – co zrobić z choinką po świętach? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Mieszkańcy Wejherowa swoich świątecznych drzewek mogą się pozbyć w określony dzień tygodnia.

W środę należy wystawić choinkę przed pergolę albo przed posesję. Jeszcze przez najbliższe dwie środy będziemy wywozić choinki – wyjaśnia Roman Czerwiński, prezes ZUK sp. z o.o.

Lepiej żeby choinki stały na zewnątrz pergoli, nie utrudniają wówczas innym mieszkańcom korzystania z niej. Ozdoby powinny zostać usunięte.

Choinkę można także przywieźć do PSZOK-u przy ulicy Obrońców Helu 1 w Wejherowie w każdy dzień tygodnia.

W Rumi drzewka będą odbierane do połowy stycznia.

– Choinkę wystarczy wystawić przy pergoli czy bramce wjazdowej do posesji – informuje Stanisław Pogorzelski, prezes PUK w Rumi.

Z kolei w Kosakowie choinki od właścicieli nieruchomości są odbierane zgodnie z terminami odbiorów odpadów segregowanych. Na stronie gminy czytamy, że nie ma potrzeby cięcia i umieszczania drzewek w brązowych workach.

W Gdańsku można się pozbyć niepotrzebnego już drzewka w bardzo prosty sposób. Choinkę bez ozdób trzeba zostawić przy altanie śmietnikowej w dniu poprzedzającym wywóz odpadów BIO.

Jeśli zrobimy to w innym dniu, drzewko będzie czekało na kolejny transport i może zaśmiecać otoczenie – mówi Dorota Gwizdalska, inspektor ds. Środowiska Straży Miejskiej w Gdańsku.

W tym roku w Gdańsku choinki będą odbierane aż do końca lutego.

Sprawdziliśmy także co dzieje się z choinkami, kiedy już trafią na wysypisko.

Wszystkie odpady zielone, w tym choinki, są przetwarzane na kompostownik zielony i z czasem następuje ich degradacja. Wytwarzamy z tych odpadów tak zwany środek polepszający właściwości gleby – wyjaśnia Cezary Jakubowski, prezes zarządu EkoDoliny w Rumi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24