17.12.2018 07:45 0 mat.pras. Artykuł sponsorowany

Jak dbać o zdrową cerę - 5 porad na zimę

mat.pras.

Zima bywa trudnym okresem dla całego organizmu. Mróz, wiatr, mniej wartościowa dieta — te wszystkie czynniki oddziałują również na naszą skórę. Istnieją jednak pewne rady, których zastosowanie potrafi ograniczyć nieprzychylne działanie tej pory roku na cerę, aby utrzymać ją w pełni zdrowia i naturalnego piękna. Poniżej znajduje się 5 porad, które pomogą zadbać o skórę zimą - sporządzonych przez specjalistów odpowiedzialnych za nonacne.

1. Chroń ją przed wiatrem, mrozem i... smogiem.

Kurtki i czapki chronią nas przed odczuwaniem zimowego chłodu. Skóra twarzy najczęściej jest jednak zupełnie nieosłonięta, co skutkuje jej podrażnieniem, wysuszeniem i często pojawiającym się rumieniem. Dodatkowo duże zmiany temperatur, które oddziałują na skórę, gdy wchodzimy do mocniej ogrzanych pomieszczeń, mogą skutkować pękającymi naczynkami i dłużej utrzymującym się zaróżowieniem skóry.

W sytuacjach, gdy unikanie przebywania poza domem nie jest możliwe, warto więc zabezpieczyć skórę, używając kosmetyków przeznaczonych do stosowania zimą. Zazwyczaj ich skład jest bogaty w fazę tłuszczową, zabezpieczającą skórę przed większością czynników środowiskowych panujących zimą. Zabezpieczać warto również usta, mocno natłuszczającymi balsamami do ust.

Wiele mówi się ostatnimi czasy o dużym zanieczyszczeniu powietrza w okresie jesienno-zimowym. Smog jest dużym zagrożeniem zdrowotnym nie tylko dla naszych płuc, ale również dla skóry! Zanieczyszczenia powietrza osiadają na skórze i potrafią silnie ją podrażniać, skutkując nawet zaburzeniom jej funkcji. Na ratunek przychodzą w tym przypadku kosmetyki typu anti-pollution (czyli przeciwdziałające zanieczyszczeniom środowiska), które na szczęście pojawiły się już na rynku w wielu różnych wersjach.

2. Odżywienie jest tarczą ochronną skóry

W okresie letnim i wczesnojesiennym na naszych stołach znacznie częściej królują potrawy bogate w owoce i warzywa. Choć obecnie nie dotyczy nas już raczej ubogi asortyment sklepów w czasie zimy, wciąż dużo częściej sięgamy w tym czasie po dania o nieco prostszym składzie, opierającym się głównie na węglowodanach (pieczywo, makarony, ziemniaki, kasze). Często zdarza się więc, że organizmowi brakuje podstawowych witamin i minerałów.

W czasie zimy, szczególnie teraz, gdy narażeni jesteśmy na dużą ilość zanieczyszczeń, niezmiernie istotne jest dostarczanie organizmowi antyoksydantów, które będą pomocne w zwalczaniu zagrożenia ze strony stanu zapalnego. Dodatkowo takie składniki mineralne jak cynk i miedź, a także witaminy (m.in. witamina C), będą dodatkowo chroniły skórę przed uszkodzeniami różnego typu.

Skóra narażona na częste działanie wiatru czy mrozu może bronić się przed tymi czynnikami poprzez pojawienie się łojotoku i wyprysków. Często skutkuje to zaostrzeniem się trądziku w okresie zimowym, co dodatkowo potęgowane jest wspomnianą wcześniej nieodpowiednią dietą.

Zarówno w walce z trądzikiem w czasie zimy, jak i w przeciwdziałaniu innym niekorzystnym zmianom skórnym w tym czasie, przydatne są suplementy diety. Przykładem takiego produktu jest Nonacne. Suplement ten zawiera składniki pochodzenia naturalnego, które wzmacniają skórę, regulują jej funkcje, a także ogólnie oddziałują na hamowanie rozwoju trądziku.

W skład produktu wchodzą:

  • wyciąg z pokrzywy o działaniu przeciwłojotokowym i przeciwzapalnym
  • Sarsaparilla regulująca proces gojenia się, a także zmniejszająca stany zapalne skóry
  • wyciąg z pestek winogron o działaniu przywracającym miękkość skóry, jej elastyczność i naturalną barierę ochronną
  • witamina C warunkująca wytwarzanie kluczowego dla spójności i gęstości skóry kolagenu, a także działająca przeciwzapalnie
  • cynk kluczowy mikroelement zapobiegający rozwojowi trądziku i innych zapalnych stanów w skórze

3. Przyjdź na ratunek skórze w domowym zaciszu.

Zimą dbamy o rozgrzanie organizmu od środka herbatami czy gorącą czekoladą. W podobny sposób warto również skórze zapewnić możliwość zregenerowania się i wzmocnienia w domowych warunkach. Szczególnie ze względu na szkodliwe oddziaływanie ogrzewania na stan jej nawilżenia.

Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się wszelkiego rodzaju maski, zarówno te nawilżające, jak i regenerujące. U osób z problemem łojotoku czy trądziku warto również regularnie wykonywać złuszczające peelingi, których zastosowanie powinno być uzupełnione mocno nawilżającym kremem. Składnikami dominującymi w czasie zimy powinny być oleje roślinne, miód czy przeciwzapalny i oddziałujący na pozytywny nastrój cynamon.

Nie można zapomnieć również o oczyszczeniu skóry twarzy. W tym przypadku warto wymienić żele na mleczka czy olejki do demakijażu. Również w przypadku skóry trądzikowej szczególnie istotne jest, aby przesadnie nie wysuszać skóry, a przy tym stosować produkty przeznaczone do cery tłustej, co nierzadko bywa trudnym zadaniem.

4. Daj skórze prezent — udaj się do gabinetu kosmetycznego.

Wiele mówi się o tym, jak szeroka bywa gama zabiegów w okresie zarówno przed, jak i po słonecznym lecie. W czasie zimy, kiedy możliwość opalania się jest ograniczona, możliwe jest wykonywanie zabiegów, dla których świeża opalenizna stanowi przeciwwskazanie. Należą do nich przede wszystkim zabiegi laserowe oraz peelingi chemiczne, czyli tak zwane kwasy.

W kwestii kwasów warto jednak skierować się do sprawdzonego gabinetu, z odpowiednio wykwalifikowanym personalem. Utarło się bowiem, iż jedynie okres letni nie sprzyja wykonywaniu peelingów chemicznych, a również silny mróz może pokrzyżować plany związane z wykonaniem zabiegu. Naraża on bowiem na wystąpienie rumienia, a nawet przebarwień w związku z niesprzyjającym oddziaływaniem pogody na skórę w tym czasie. Ważne jest zatem dobranie takiego rodzaju kwasu, jaki nie podrażni nadmiernie cery.

Większość zabiegów laserowych jest przy tym dużo bardziej dostępna w czasie tej pory roku. Szczególnie wygodne jest skorzystanie z zabiegów depilacji laserowej ze względu na łatwość ukrycia wymaganego do wykonania zabiegu odrostu owłosienia. W związku z małym prawdopodobieństwem opalenia możliwe jest również poddanie się zabiegowi fotoodmładzania czy laserowej terapii przeciwtrądzikowej.

Wskazane w okresie zimowym jest również wykonanie zabiegów regeneracyjnych z wykorzystaniem specjalnie dobranych kosmetyków, które odżywią skórę i wzmocnią ją w tym niesprzyjającym dla niej czasie.

5. Słońce zimą - wróg czy utęskniony przyjaciel?

Ograniczenie ekspozycji na promienie słoneczne jest niezaprzeczalne w czasie zimy. Nie tylko skrywa się ono częściej za chmurami, ale również świeci przez krótszy czas w ciągu dnia. Również silnie zasłaniający ubiór ogranicza kontakt skóry z promieniowaniem słonecznym. Wszystko to wpływa na mniejszą skłonność do oparzeń, jednak skutkuje też niestety ograniczoną produkcją witaminy D w skórze, co przyczynia się do konieczności jej suplementacji. Niedobór witaminy D wpływa niekorzystnie na gospodarkę wapniową, co przyczynia się do osłabienia kości, a także odpowiada za pogorszony stan emocjonalny w okresie zimowym.

Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę skórę samej twarzy, jest ona w przeciwieństwie do reszty ciała raczej niezasłonięta. Równocześnie jest wciąż narażona na oddziaływanie szkodliwego promieniowania UV, które przyczynia się do pogorszenia jej stanu i przyspieszenia starzenia także w okresie zimowym. Z tego względu również w tym czasie zaleca się używania filtrów przeciwsłonecznych na okolicach odsłoniętych, aby skóra długo zachowała piękny wygląd i nie stanowiła powodu do zmartwień.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...