25.12.2018 16:03 14 Kwt/UM Gdynia

Młode gdynianki za darmo zaszczepią się przeciw HPV

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Gdynia postanowiła rozszerzyć program szczepienia dziewczynek przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego. Już od stycznia 2019 roku będzie istniała możliwość szczepienia nie tylko 14-latek, ale również 13-latek. Tylko w tym roku programem objętych jest prawie dwa tysiące dziewczynek z roczników 2004 i 2005.

Rada Miasta Gdyni przyjęła „Program profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie Gminy Miasta Gdyni na lata 2018–2020”.

To już 10 rok, kiedy Gdynia organizuje program szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV. W przekonaniu, że nie ma wartości cenniejszej od zdrowia naszych dzieci, gorąco zachęcam rodziców i opiekunów do wzięcia udziału w programie, który jest w całości finansowany ze środków budżetu miasta – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

Aktualny program polityki zdrowotnej zakłada szczepienie już trzynastoletnich dziewczynek. Do tej pory w gdyńskim programie szczepiono jedynie osoby, które w danym roku kalendarzowym miały 14 lat. Rejestracji do programu można dokonać za pośrednictwem strony www.zdrowie.gdynia.pl, osobiście – w siedzibie Gdyńskiego Centrum Zdrowia (ul. Władysława IV 43, piętro II), w godzinach 8.00 do 16.00.

Dziewczynki, które nie ukończyły 13. roku życia, otrzymają drugą dawkę szczepionki po upływie sześciu miesięcy. Niezaszczepione osoby powyżej 13. roku życia otrzymają trzy dawki w odstępie dwóch miesięcy i pół roku. Każdorazowe podanie jednej dawki szczepionki będzie poprzedzone kwalifikującym badaniem lekarskim. Koszty badań kwalifikacyjnych oraz zakupu i podania szczepionki oraz działań edukacyjnych pokryje Gdynia. Na ten cel samorząd przeznaczył milion złotych.

W Europie 70 procent przypadków raka szyjki macicy jest wywoływanych przez wirusa HPV typy 16 i 18. Tylko 2015 roku na ten nowotwór zachorowało blisko 3000 Polek, z czego ponad połowa zmarła – mówi dr Anna Hyży-Topolewska, onkolog. – W wyniku zakażenia wirusem HPV może dochodzić także do rozwoju raka odbytu, sromu, pochwy języka lub gardła.

Szczepienia w Gdyni będą wykonywane szczepionką skierowaną przeciwko czterem typom wirusa HPV, tj. 6, 11, 16 i 18. Obecnie znanych jest około 200 typów tego wirusa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24