08.12.2018 18:30 4 mike/mat. pras./KWP Gdańsk

Policja apeluje: Nie bądź obojętny wobec bezdomności, zwłaszcza zimą

Fot. archiwum

W okresie jesienno-zimowym narasta problem zagrożeń związanych z wychłodzeniem organizmu. Szczególnie dotyczy on osób bezdomnych, ale również samotnych czy w podeszłym wieku. Policjanci podkreślają: często wystarczy jeden telefon, aby uratować ludzkie życie.

Gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, coraz częściej można usłyszeć o przypadkach śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Niestety, takich doniesień nie brakowało również i w tym roku. Patrole policji zwracają zatem szczególną uwagę na miejsca, w których zazwyczaj przebywają osoby bezdomne. Najczęściej są to pustostany czy altanki działkowe, gdzie nie ma możliwości, by odpowiednio się ogrzać.

Fot. KWP Gdańsk

Mundurowi podkreślają, że każde zgłoszenie dotyczące bezdomności traktują bardzo poważnie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jednak zagrożone mogą być również osoby nietrzeźwe i w starszym wieku.

Wejherowscy funkcjonariusze apelują także do wszystkich mieszkańców powiatu wejherowskiego o informowanie policji oraz innych służb o każdej zauważonej osobie, która siedzi na przystanku, w parku, a także będącej pod wpływem alkoholu lub znajdującej się w podobnej sytuacji, która może spowodować wychłodzenie organizmu. Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie. Wystarczy, że w takim przypadku zareagujemy i powiadomimy odpowiednie służby – mówi asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Wiele tragedii związanych z wychłodzeniem organizmu dotyczyło osób, które wcześniej spożywały alkohol. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to używka, która rozgrzewa organizm. Co prawda, osoba pijąca może odczuwać ciepło, ale przez to jest jeszcze bardziej narażona na wyziębienie. Inne zagrożenie wynika z ryzyka poślizgnięcia się i upadku na oblodzonej nawierzchni. Również w takich przypadkach nietrudno o śmiertelne wychłodzenie.

Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 997, 112 lub pogotowia ratunkowego. Nasze zainteresowanie być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie – apelują funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...