24.11.2018 17:00 0 mike/Gdynia.pl

Zadecyduj, komu chcesz pomóc i dołącz do Szlachetnej Paczki!

Źródło: Gdynia.pl

Chociaż wiele mówi się o poprawie sytuacji ekonomicznej w Polsce, tysiące rodzin nadal żyje w skrajnej biedzie. Warto o nich pamiętać przez cały rok, lecz zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia, które każdy, niezależnie od statusu materialnego, chce spędzić w radości. Okazją, by pomóc osobom potrzebującym jest kolejna edycja Szlachetnej Paczki.

Unikalny system pomocy, jakim jest Szlachetna Paczka, działa już od 2001 roku. Dewizę wsparcia można określić jako „wręczanie wędki, a nie ryby”. Osoby zaangażowane w Szlachetną Paczkę podkreślają, że chcą wspierać potrzebujących, którzy są gotowi dokonać faktycznych zmian w swoim życiu.

Tylko w 2017 r. do programu pomocy Szlachetnej Paczki włączono ponad 20 tys. rodzin, a wartość materialna pomocy przekazanej im wyniosła prawie 54 mln zł. Z kolei Akademia Przyszłości zapewniła wsparcie ponad 2300 podopiecznym. W ramach Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości działa 13,5 tys. wolontariuszy – czytamy na stronie internetowej gdyńskiego magistratu.

W Gdyni aktywnie działa prawie 60 wolontariuszy, a ich liczba wciąż rośnie. Baza rodzin, które potrzebują wsparcia, jest już dostępna na stronie internetowej Szlachetnej Paczki. Można na niej również znaleźć więcej informacji na temat tej inicjatywy.

Jak w praktyce można przyłączyć się do pomocy Szlachetnej Paczce? Od 17 listopada jest możliwy wybór rodziny, której chcemy pomóc. Można m.in. wpłacić pieniądze na konto kampanii, ufundować wybranemu dziecku indeks w Akademii Przyszłości czy wziąć udział w zbiórce środków na Facebooku. Możliwości jest naprawdę wiele – wystarczą jedynie dobre chęci.

Ostatecznego wyboru rodziny, do której trafi pomoc, trzeba dokonać do 7 grudnia. W weekend 8–9 grudnia nastąpi tzw. weekend cudów. W tym czasie dostawcy doręczą do magazynów paczki, które następnie trafią do potrzebujących.

Szlachetna paczka jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Wbrew pozorom, nie zajmuje się robieniem paczek. Jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają rodzinom w potrzebie. Wolontariusze szukają rodzin i pracują z nimi. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc, a organizatorzy tworzą rozwiązania systemowe, dzięki którym konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24